Със стажуване и чиракуване борим младежката безработица

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
852

Трябва веднъж завинаги да сменим политиката и да стане ясно, че трябва да се върви не от социални помощи към заетост, а от образование към заетост.

Това заяви социалният министър Тотю Младенов по време на форум, посветен на младежката заетост в хотел Шератон.
Той изтъкна, че тенденцията може да бъде обърната чрез различни форми на стажуване и чиракуване.

Младенов припомни, че през март е била приета национална инициатива за работа на младите хора 2012-2013 година.
„Днес започваме преговори за постигане на национално споразумение между бизнес синдикати и правителство за осигуряване на първа работа за младите хора“, заяви Младенов.

Той подчерта, че идеята е в рамките на стажантската програма в период от половин година след завършване на средно специално или висше образование да им се осигурят стажове.
Заплащането е според минималните осигурителни прагове. Половин минимална работна заплата се изплаща на наставниците на съответното предприятие, към когото се прикрепят стажантите.

Според данните 50% от младите хора, завършили тези стажантски програми остават на работа във фирмите, в които са стажували.

Около 6 млн. лв. ще се използват за прилагане методите на преподаване с помощта на бизнеса. 54 хиляди ученици и 74 хиляди студенти ще получат възможност за практика в реални бизнес условия.

На форума взеха участие и много студенти и работодатели.

Шефът на БСК Сашо Дончев предупреди студентите да не разчитат, че ако чукат на врата на бизнеса без знания, ще могат да намерят там своето място.
„Не е важна дипломата, а знанията. Не се радвайте на тройката, получена на изпит, а се научете да обработване получената информация“, призова Дончев.
Той апелира младите да следват мечтите си да управляват живота си сами, а да не разчитат, че държавата ще им посочи светлото бъдеще.

Божидар Данев от своя страна изтъкна, че в страната ни няма политика за развитие на наукоемките дейности.
Той алармира и че методът „учене през целия живот“ в България закъснява доста в сравнение с другите европейски страни.
Данев е категоричен, че са необходими инвестиции, за да се пребори младежката безработица.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!