Сделки над 5000 лв. и заплатите ще се плащат само по банков път

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
614

Разнасянето на едри суми в брой скоро ще се наказва с глоби.

Плащането на повече от 5000 лв. на ръка ще се третира като нарушение според нов закон за ограничаване на плащанията кеш, чийто проект вече е публикуван на сайта на МФ. Заплатите пък задължително ще се превеждат по сметка – независимо за колко лева става дума. Така предложения на НАП и на бизнеса, лансирани от години, най-сетне са на път да оживеят в правния ни мир.

 

Уреждането на сметки по сделки и даването на заеми между фирми и граждани, надвишаващи прага от 5000 лв., ще става задължително по банков път, предвижда проектозаконът. Ако нарушител бъде спипан да дава пари на ръка, чака го глоба – 25% от броената сума, ако е физическо лице, и 50%, ако действа като юридическо лице. При второ нарушение процентите на санкциите се удвояват. Контролът ще е грижа на НАП.

Целта е да има проследяемост на паричните потоци и да се осветлят доходи, плащани и получавани досега в плик, става ясно от мотивите. Задължителното ползване на банкови преводи ще улесни и разкриването на пране на мръсни пари.

За жалост от проекта не личи дали покрай задължителното пренасочване на паричните обороти към банките държавата да има намерение да опита да ги убеди да намалят таксите и комисионите си. Скъпите преводи са една от причините българите да заобикалят услугите на финансовите посредници и да разнасят пачки в чантите си.

Ограничението за плащане в брой ще се отнася и за суми в евро, долари и т.н., ако са равностойни на повече от 5000 лв. Ако данъчните инспектори установят, че едно едро плащане е раздробено на порции, за да се преодолее ограничението за над 5000 лв., пак ще има глоба. Забраната няма да се прилага за теглене/внасяне на пари по собствена банкова сметка или ако човек се разпорежда с авоари на съпруг/а или на роднина по права линия.

Друг готов проект – за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, „пробива“ банковата тайна. Трезорите ще бъдат длъжни да дават данни и копия от документи за фирми и граждани, на които са отпуснали кредити. От Нова година всеки шеф на териториална дирекция на НАП ще може да отправи писмено искане за такъв достъп, когато има съмнения за укриване на доходи и данъци, предвижда проектът. Публична тайна е, че мнозина декларират пред приходната агенция скромни доходи, а пред банките се показват значително по-състоятелни и получават големи заеми.

Преди време НАП и банките преговаряха за взаимно облекчаване на достъпа. Трезорите също искаха данъчните да разкриват данни, защото се оказа, че кандидати за кредити ги мамят с фалшиви и подправени документи за липса на данъчни и осигурителни задължения и за нереално високи доходи. Тогава от НАП обясниха, че може да отварят данъчни досиета, но само ако клиентът е съгласен. Сега банките правят същата уговорка – само ако клиентът разреши.

ПРОВЕРКИ

Според друго допълнение в кодекса НАП ще може да прави ревизии по аналогия и за осигуровките, не само за данъците. Това означава, че ако в два съседни петзвездни хотела единият главен готвач е осигурен върху заплата от 400 лева, а другият – върху 3600 лв., ревизорът ще има право да изчисли осигуровките на първия върху по-висока база.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!