„Шамарената фабрика“ – възпитател №1 в България

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
960

Българите продължават да възпитават децата си с бой, а крясъците и обидите са популярни мерки за убеждение в семействата ни.

Това показва проведено изследване по поръчка на Института по социални дейности и практика, което е част от международно проучване в още 5 страни от региона – Литва, Латвия, Украйна, Молдова и Полша.
Около 60% от родителите у нас, участвали в анкетата, признават, че пошляпват децата си, а половината от тях не крият, че боят е допустим при възпитанието на децата.
Сред най-често използваните наказания са критикуването на децата и повишаването на тон, а сред най-употребяваните методи за физическо наказание е шамаросването.
„В България няма забрана на телесното наказание и то продължава да бъде част от възпитателната практика на възрастните“, обяснява пред в. „Монитор“ доц. Нели Димитрова, председател на Сдружение „Институт по социални дейности и практики“.
През 2010 година в отдел „Закрила на детето“ са получени 2881 сигнала за насилие над деца. Като при 81,2%, или 1752, са били тормозени в семейна среда. Децата до 3 г., жертви на насилие, са 324, или 1% от подадените сигнали.
Според експерти този процент е нереален и се дължи на факта, че децата са малки и те не могат да говорят и основният социален кръг е семейството им.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!