Повдигнатите от самия милиардер въпроси за броя на спам акаунтите и дали рекламодателите са надплащали в продължение на години висят със страшна сила
Снимка: Getty Images News
В лицето на Илон Мъск светът е загубил голям комик, превръщайки го в предприемач. Или поне той си мисли така. Мултипредприемачът отпразнува пристигането си в централата на Twitter с каламбур. Усмихвайки се, той повлече със себе си мивка, засне се и озаглави шегата в Twitter: „let that sink in!“ (игра на думи – на английски sink означава „мивка“, а идиомът sink in – „разбирам, осъзнавам“).
След шестмесечни перипетии Мъск най-накрая е в свещените зали на Twitter – не като гост, а като собственик и управител на социалната услуга за кратки съобщения. Инвестицията от 44 млрд. долара е голяма. А думата sink (потъване, от англ.) описва и настоящата бизнес ситуация. Понастоящем приходите от реклама намаляват не само в традиционните медии, но и онлайн.
През второто тримесечие Twitter загуби 270 млн. долара при приходи от 1,1 милиарда долара. Това е малко по-добре от конкурента Snap. И не може да се сравнява с TikTok, която изгаря милиарди долари. Но TikTok е новият любимец на социалните медии, най-горещата платформа в момента, от която се очаква голям растеж и в крайна сметка милиардни печалби като от Facebook. Така поне гледат на него инвеститорите. Но пък Twitter е по-често в новините, главно заради Мъск.
Новият собственик иска да подобри 16-годишната услуга и „да я преоткрие, или преоснове“. В профила си в Twitter той вече се нарича „Chief Twit“. Все още не е ясно дали Мъск ще бъде и главен изпълнителен директор. Но изкушението е голямо. В допълнение към Tesla и SpaceX Мъск би бил главен изпълнителен директор на три компании за милиарди долари. Все още никой не е успял да го постигне. Освен това се очаква Мъск сам да се включи в дейността като главен мотиватор. Така управлява и другите си две компании – със страха като оръжие. А и инвеститорите му очакват да присъства, пише в свой анализ WirtschaftsWoche.
Времето го притиска. Войната между двете спорещи страни в сделката нанесе сериозни щети на Twitter и важни служители напуснаха компанията. Съобщава се, че главният изпълнителен директор на Twitter Параг Агравал не е бил виждан в централата в Сан Франциско от седмици. Според Wall Street Journal в четвъртък той и други високопоставени служители са били уволнени от Мъск.
Над всичко това висят въпросите, повдигнати от самия Мъск, за това колко от потребителите на Twitter изобщо са истински хора и колко са фалшиви профили, както и дали рекламодателите са надплащали в продължение на години и дали всъщност трябва да получат част от парите си обратно.
Първо, сега Мъск трябва да се увери, че рекламодателите му няма да напуснат мрежата на тълпи. А за да поддържа услугата и да я възстанови, той трябва да задържи ключовите разработчици в компанията и да привлече нови таланти. В сряда той се появи в кафенето на Twitter и разговаряше със служителите си, а до него беше Уолтър Айзъксън, биографът на Стив Джобс. Усмивките по лицата на участниците не подсказваха намеци за масови уволнения, поне за тези, които идват в офиса, където Мъск иска да вижда служителите си. С две думи – забравете за работа от вкъщи!
В края на краищата той трябва да убеди бизнес базата на Twitter – 450 милиона месечни потребители – да остане лоялна. Особено един-два процента, които поддържат работата на Twitter със своите вноски.
Затова в първия си туит като официален собственик на Twitter Мъск неслучайно се обърна към „скъпите рекламодатели на Twitter“. Той иска да преструктурира услугата по такъв начин, че вместо поляризация да има здравословен диалог, така че да не се стига от омраза до още по-голямо разделение на обществото. Но в същото време по такъв начин, че „не всичко да може да бъде казано без последствия“. За да се превърне Twitter в „топла и привлекателна платформа“, рекламата също трябва да бъде подходяща и да се възприема като съдържание. Целта му е да превърне Twitter в „най-известната рекламна платформа в света“.
investor.bg