сигнал до ЦИК

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
731

По повод жалбата до ЦИК от българската общност в Молдова, която може да прочетете тук , ние от партия “Другата България” изпратихме сигнал до ЦИК, чийто отговор може да прочетете:

Уважаеми господин Томалевски,

След имейла Ви направихме справка по въпроса за сформирането на секция в Кахул. Тя показа следното:

– подадени са 79 редовни заявления, от които 5 са пристигнали след датата на подаване от МВнР до ЦИК на обобщената информация за броя заявления;

– в 14 заявления липсват едно или повече от имената на подалия заявление;

– в 4 заявления липсва ЕГН или то е непълно;

– в 5 заявления липсва или е посочен крайно непълен постоянен адрес в България;

– в 7 заявления изобщо не е посочено населено място, в което се иска създаване на секция;

– едно заявление не е подписано.

Мисля, че простата математика показва, че няма как да е налице основание за откриване на секция в Кахул.

Както знаете, подалите валидни заявления граждани, в случай на създаване на секция извън страната, задължително се заличават от избирателните списъци в страната, поради което МВнР подава данните им на Главна дирекция “ГРАО”. Липсата на имена или на пълно ЕГН не позволява идентифицирането им и не дава основание на ГРАО да ги заличи, поради което тези пороци на заявленията категорично ги прави нередовни. Също толкова безспорна е невалидността на неподписани заявления или на такива, от които не е ясно къде се иска образуване на секция.

Освен това, създаването на секция в Кахул не е въпрос на преценка на посланика в Кишинев. Както знаете, той издава заповед за образуване на секция въз основа на решение на ЦИК. Такова решение няма, както и няма законово основание да бъде прието при липсата на минималния брой заявления.

Посолството на България в Кишинев не е имало задължението да публикува обява в местни медии за провеждането на парламентарните избори през 2013 г. Това задължение съществуваше по отмененото изборно законодателство, но е отпаднало в Изборния кодекс, който е приет през 2011 г. Обява за датата на изборите и за всички условия за образуване на секция в продължение на месец преди крайния срок за подаване на заявления имаше на официалния сайт на Посолството и на Министерството на външните работи, поради което не можем да приемем твърденията за липса на информация.

Що се отнася до тезата Ви, че “привързването на активното избирателно право към броя заявили желание гласоподаватели е грубо погазване  правата на българските граждани”, напомням Ви, че такова привързване е уредено в Изборния кодекс. Държавните органи и институции, вкл. Министерството на външните работи и ръководителите на дипломатическите и консулските представителства, са обвързани от законовите норми и стриктно ги спазват. Евентуално противоречие на Изборния кодекс с Конституцията може да бъде установено само от Конституционния съд, а дотогава действа презумпцията, че законовите разпоредби са в съответствие с Конституцията.

Ваш,

Иван Сираков

Постоянен секретар на МВнР

Никъде в Конституцията на Р България не е упоменато, че за да упражним гражданските си права трябва да сме 100. Ами ако 99 българи искат да гласуват???… Явно не може…Гражданските права в Основния закон са за ВСИЧКИ българи.  Ето какво обаче е отношението на институциите към сънародниците ни в чужбина. За това ние няма да престанем да се борим за ДРУГО отношение към гражданите, за  Друга България!

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!