Символът Хефнър: От консервативна Америка до „палавия“ свят

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
132

Кой е човекът, превърнал пижамата в работно облекло?

 

Снимка: Reuter, архив

Хю Хефнър – човекът, превърнал пижамата в работно облекло, жените в средни страници от списание за окачване и сексуалното желание в глобална мултимедийна империя, почина на 91-годишна възраст, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на „Плейбой ентърпрайзис“.
Хефнър е починал от естествена смърт в дома си – имението „Плейбой“, заобиколен до последно от своите близки, се посочва в съобщението на компанията.

Списание „Плейбой“ е създадено през 1953 г. и е смятано за едно от най-популярните мъжки списания в света.

През 1953 г. Америка е „дълбоко консервативна“ страна, в която щатите могат да налагат забрана върху контрацептивите, а думата „бременна“ е недопустима в популярна телевизионна поредица. Именно по това време Хю Хефнър издава първия брой на сп. „Плейбой“ с голи снимки на екранния секссимвол Мерилин Монро (заснети години по-рано) и обещава в уводната статия „хумор, изтънченост и пикантност“.
„Плейбой“ скоро се превръща в забранен плод за тийнейджъри и библия за мъже с време и пари, настроени за „предписваните“ от списанието вечери с приглушена светлина, тежки питиета, лек джаз, дълбоки размисли и още по-дълбоки желания. Хефнър, по думите на „Лос Анджелис таймс“, се превръща в „жизнерадостния кръстник“ на три поколения американски мъже, обявявайки се срещу сексуалното лицемерие и проповядвайки сексуална екстравагантност, която в действителност много от читателите му не могат да си позволят.

За една година „Плейбой“ доближава двестахиляден тираж. Път години по-късно списанието вече се издава в едномилионен тираж. Впоследствие „Плейбой“ се превръща в една от най-известните марки в света.
Запитан през 1992 г. от „Ню Йорк таймс“ с какво се гордее най-много, Хефнър отвръща: „С това, че промених нагласите към секса“.

До 70-те години на миналия век списание „Плейбой“ вече има над 7 милиона читатели и вдъхновява „палави имитации“ като „Пентхаус“ и „Хъстлър“. През 21-ви век конкуренцията и интернет ограничават тиража му до 3 милиона, както и броя на издаваните годишно списания – от 12 на 11. През 2015 г. „Плейбой“ спира да публикува снимки на голи жени, изтъквайки пренасищането с голота в интернет, но по-рано през тази година възстановява традицията си.

Хю Хефнър се превръща в символ на начина на живот, който води. Десетилетия наред, с лула в ръка и със знаковата си копринена пижама, той е центърът на нескончаеми партита със знаменитости и модели на „Плейбой“. Според собствените му думи през леглото му са минали над хиляда жени, сред които много от позиралите за списанието. Едно от най-декадентските турнета в историята на рока – концертната обиколка на „Ролинг стоунс“ през 1972 г., включва и спирка в имението „Плейбой“.

През 60-те години на миналия век Хю Хефнър рядко напуска Чикаго. В началото на 70-те основателят на „Плейбой“ купува второ имение в Лос Анджелис, след което започва да „прелита“ между домовете си с частен самолет, наречен „Биг Бъни“ с изобразено гигантско зайче на „Плейбой“ на опашката.

След ранни изяви по телевизията, през 21-ви век Хефнър отново се завръща на малкия екран с риалити шоу, в което участва с трите си приятелки, обитаващи лосанджелиското имение „Плейбой“.

През 1960 г. отваря многобройни клубове по света, в които сервитьорките носят разкриващи плътта униформи, бели заешки ушички и бяла пухкава заешка опашка.

Издание като „Плейбой“ неизбежно подлежи на цензура. Списанието е било забранено в страни като Китай, Индия, Саудитска Арабия, Ирландия.

Въпреки че е обект на остри критики, за по-освободените списанието е същинско изкушение. През години за него са позирали известни жени като Дрю Баримор, Фара Фосет, Кейт Мос, Памела Андерсън, Мадона, Шарън Стоун, Наоми Кембъл, Линдзи Лоън. Няколко от „зайчетата“ на „Плейбой“ впоследствие стават звезди. Сред тях са певицата Дебора Хари и моделът Лорън Хътън. Не липсват обаче и „зайчета“ с травмиращи преживявания – няколко от тях през последните години отправиха обвинения в изнасилване към комика Бил Козби, близък приятел на Хю Хефнър.

Списанието обаче не е само библия за мъже, които отделят средните страници, за да ги окачват по стените. В „Плейбой“ са публикувани като поредица романът „451 градуса по Фаренхайт“ на Рей Бредбъри, както произведения на Джон Ъпдайк, Дорис Лесинг, Владимир Набоков. Сред „специалитетите“ на списанието са дългите и откровени интервюта с видни личности – от Фидел Кастро и Джими Картър до Франк Синатра и Марлон Брандо. Малко преди убийството си през 1980 г. легендарният фронтмен на „Бийтълс“ също е интервюиран за „Плейбой“. )

Преди края на миналия век империята на Хю Хефнър включва международни издания на „Плейбой“, казина, кабелна мрежа, филмова продуцентска компания. След като през 80-те години затваря прочутите си клубове, през 2006 г. Хефнър подновява начинанието.

След като през 1985 г. претърпява инсулт, основателят на „Плейбой“ прехвърля контрола над империята на дъщеря си Кристи. Хефнър обаче запазва правото си на последната дума за избор на корицата на списанието и на плеймейтка на месеца.

В свое интервю от 1992 г. Хефнър казва: „Прекарах голяма част от живота си да търся любовта на погрешни места“. Създателят на „Плейбой“ има по две деца от първите си два брака – с Милдред Уилямс и Кимбърли Конрад.
Запитан преди втората си сватба дали е организирал ергенско парти, Хю Хефнър отговаря: „Моето ергенско парти продължава от 30 години“.

Хефнър и втората му съпруга се разделят през 1998 г. Разводът им е финализиран през 2010 г. Година по-късно той предлага брак на 24-годишната Кристъл Харис, бивша плеймейтка. Броени дни преди сватбата Кристъл я отменя, но впоследствие размисля и минава под венчило с Хефнър в края на 2012 г. Харис остава негова съпруга до смъртта му.

Хю Хефнър е роден на 9 април 1926 г. в семейството на методисти, които по думите му никога не са му показвали обич по „физически или емоционален начин“.

Скоро след като сключва брак за трети път, Хефнър казва: „Може би трябваше да остана необвързан. Знам обаче, че се нуждая от продължаваща романтична връзка. С други думи – в същността си аз съм много романтичен човек“.

(БТА) По публикацията работи: Мария Захариева

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!