Източник: Pixabay
Единственият британски спътник е изстрелян на 28 октомври 1971 г., когато ракета “Черна стрела” извежда в околоземна орбита сондата “Просперо”. Програмата е прекратена през същата година. Сега обаче Обединеното кралство се подготвя да се върне към изстрелването на спътници.
Според “Гардиън” няколко компании вече се конкурират за изстрелване на ракети от британска, а не от австралийска земя, както е било преди 50 години.
Сред тези конкуренти е Skyrora, която е започнала производството на своите ракети XL в Камбърнолд, Централна Шотландия, в очакване на първото изстрелване през следващата година от ракетната база SaxaWorld в Унст, Шетландските острови.
“Изстрелването на “Черната стрела” през 1971 г. е единственото успешно изстрелване на сателит в орбита от Великобритания….. Половин век по-късно ние отново сме в действие и сме готови да излезем в космоса”, казва Юан Кларк, ръководител на проектния екип в Skyrora.
Други ракетни компании, които планират изстрелвания в Обединеното кралство, са Orbex Prime. Нейните ракети ще бъдат изстреляни от космическия център “Съдърланд” в Северна Шотландия, а други площадки за изстрелване ще бъдат разположени на Западните острови и полуостров Кинтайр, както и в Уелс и Корнуол.
Възраждането на британското изстрелване на сателити, което ще бъде доминирано от космодрумите на север от Адриановия вал (Рим), е резултат от драматичната миниатюризация на съвременната електроника.
Първите космически апарати са били с размерите на автомобили и са изисквали огромни ракети-носители. Днес спътниците често са с размерите на кутии за обувки и се нуждаят само от малки ракети като Skyrora XL. Тя е висока 22 метра в сравнение със 110-метровите ракети “Сатурн 5”, които извеждаха астронавтите от мисията “Аполо” на Луната.
Тристепенната Skyrora XL ще има двигатели, отпечатани на 3D принтер, и в близко бъдеще, ако плановете на компанията се осъществят, тя трябва да изстрелва около десетина спътника годишно от Анста, най-северното населено място на Британските острови. Тук ракетите ще могат да бъдат изстрелвани над откритите води на Северно море в полярни орбити, където сателитите за наблюдение на Земята ще могат да изследват колебанията на морското равнище и промените в ледената покривка.
news.bg