След провала на сливането с LSE борсата във Франкфурт полира имиджа си

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
105

Целта на Deutsche Boerse e да привлече повече индивидуални инвеститори и да помогне на Франкфурт да се конкурира с Лондон след Brexit
Снимка: Ройтерс
Операторът на германската фондова борса Deutsche Boerse планира подобрения на борсата във Франкфурт, за да привлече повече индивидуални инвеститори, съобщава Ройтерс.
Deutsche Boerse иска да повиши привлекателността си и да полира имиджа си след проваленото сливане с оператора на лондонската фондова борса London Stock Exchange (LSE). A последиците от този провал все още са налице. Във вторник прокуратурата поиска Deutsche Boerse да плати глоби в размер на 10,5 млн. евро, тъй като не е уведомила обществеността навреме за преговорите за сливане с LSE, както и за дизайна схемата, при която високопоставени мениджъри купуват акции на компанията, в която работят. От борсата заявиха, че всички обвинения са неоснователни.
Потенциалните реформи, които се обсъждат, включват атрактивна галерия за посетители, както и модерно пространство за борсовия дебют на новите компании, твърдят трима източници на Ройтерс, запознати с плановете.
Промените биха могли да помогнат на Deutsche Boerse да придобие част от блясъка на нюйоркската фондова борса, тъй като Франкфурт иска да се конкурира с Лондон като финансова столица на Европа, след като Великобритания напусне Европейския съюз.
Планира се и създаването на пространство за различни събития в свободните помещения на сградата като например това, където преди се е осъществявала търговията с облигации.
Снимка: Ройтерс
Борсата, която се намира в сграда от 19 век в центъра на Франкфурт често се използва от телевизионните екипи, когато предават на живо финансови новини, въпреки че търговията, започнала още през 1585 г., се осъществява предимно електронно.
Deutsche Boerse всъщност наема етажите за търговия в сградата, която е собственост на Франкфуртската търговска и индустриална камара.
Компанията се надява, че като инвестира в тази емблематична сграда, ще предизвика по-голям интерес сред германското общество към търговията с акции, стартъпи и първични публични предлагания (IPO).
Според източниците на Ройтерс по-късно този месец членовете на борда ще обсъждат детайлите и разходите за инвестицията.
През 2016 г. около 14% от населението на Германия притежава акции, сочат данни на Германския акционерен институт. За сравнение, в САЩ този дял е 52%.
Първичните публични предлагания в Германия също изостават от останалите големи икономики. Въпреки жизнения фондов пазар IPO-тата във федералната република от началото на тази година възлизат на общо 1,5 млрд. долара спрямо 21 млрд. долара в САЩ, 20 млрд. долара в Китай и 3,2 млрд. в Обединеното кралство.
След провала на сделката с LSE главният изпълнителен директор Карстен Кенгетер заяви, че големи сливания не влизат в сметките, а вместо това фокусът е насочен към партньорства, малки придобивания и инвестиции. „За мен и за нас стана ясно: Инвестициите във Франкфурт като финансов център си струват“, каза Кенгетер миналия месец.
Deutsche Boerse освен това e договорила тригодишно спонсорство на стойност 6 млн. евро с франкфуртския футболен отбор „Айнтрахт“.
По статията работиха: Радина Колева, редактор Веселина Василева

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!