Следпандемичното наемане на служители във Великобритания губи инерция

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
242

Наемането на служители се е забавило за седми пореден месец, а свободните работни места са нараснали с най-малко от март 2021 г.

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Работодателите във Великобритания за пореден път са забавили наемането на служители посредством агенции през юни, когато свободните работни места са нараснали най-слабо от над година насам, пише Ройтерс.

Данните са сигнал, че пазарът на труда започва да губи част от инфлационната си пара.
Измерителят на наемането на служители на KPMG и на Конфедерацията по наемане и заетост (REC) се е понижил рязко от 59,2 пункта до 54,8 пункта.
Това е седмият пореден месец, в който показателят е намалял. Въпреки че е останал над границата от 50 пункта, разделяща ръста от спада, резултатът е най-ниският от 16 месеца.

Нийл Карбери, главен изпълнителен директор на REC, коментира, че данните показват, че пазарът на труда е останал силен, но и че върхът на следпандемичното наемане вече е минал. „Големият въпрос сега е ефектът, който инфлацията ще има, върху заплащането и потреблението до края на годината“, коментира Карбери.

Английската централна банка (АЦБ) пое ангажимент да действа по-агресивно в случай на сигнали за вкореняване на инфлацията. Друго опасение е това, че британската икономика губи инерция.

Стартовата заплата е била най-ниска от август за редовните служители и от юли миналата година за временните. Свободните работни места са нараснали с най-малко от март 2021 г., сочат още данните от проучването.

По статията работиха: Симона Гоцова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!