Ако доскорошният собственик на вестник Washington Post Доналд Грeъм не беше сериозна личност,
много хора щяха да си помислят, че се шегува, след като продава семейния си бизнес на Джеф Безос. Изданието е с над 140 години история и е една от най-популярните и разпознаваеми печатни медии в САЩ, като в повечето време от нея е било собственост на семейство Греъм. Същевременно технологичният предприемач и основател на Amazon успя да внесе онлайн революция при разпространението на книги и в интернет продажбите, като той е познат в бизнес средите със своята иновативност, дългосрочно планиране и потайност спрямо инвеститорите.
Въпреки това Безос отделя 250 млн. долара за Washington Post и ще се опита да трансформира този изпълнен с традиции вестник в унисон със съвременните тенденции. Интернет гигантът Amazon не участва в сделката, като технологичният предприемач и милиардер плаща лични средства (приблизително 1% от благосъстоянието му), за да придобие изданието.
Скъпата марка
Според някои наблюдатели Безос отделя прекалено много пари за сделката. Например Boston Globe, който разполага с подобен район на разпространение, беше продаден през миналия уикенд само за 70 млн. долара. Зад това стоят две причини – първата е, че Washington Post е силна марка и втората – че за момента компанията е сравнително финансово стабилна, въпреки че приходите й се свиват през последните години. Медийното дружество има постъпления от 1 млрд. долара през второто тримесечие на 2013 г., което е ръст от 3% спрямо същия период на предходната година. Печалбата пък достига 44.7 млн.долара, което е почти три пъти повече на годишна база, когато е била само 15.8 млн. долара.
Независимо от добрите резултати обаче самият Доналд Греъм споделя, че ситуацията на пазара е тежка и това е мотивът за продажба. „Приходите ни се свиват седем години поред. Въвеждахме нови идеи и те бяха сравнително успешни, но не можаха да обърнат тенденцията“, коментира Греъм, цитиран от Los Angeles Times. „Отговорът беше да намалим разходите, но знаехме, че това може да се прави само до едно ниво“.
Проблемният печатПродажбата на Washington Post идва в момент, когато приходите от реклама за вестниците отчитат спад от 55% в периода 2007-2012 г., показват данните на Асоциацията на вестникарите в Америка. Много издания започнаха преструктурирания и намаляване на разходите, а някои се ориентираха изцяло към съдържание в интернет. Пример за това е списание Newsweek, което вече не излиза в хартиен формат.
Една от основните задачи на Безос е да открие точния бизнес модел и формат на вестника, за да може той да се развива в новия свят все повече доминиран от четене на съдържание онлайн. Технологичният предприемач е известен с дългосрочната си визия, за което е докарвал почти до инфаркт инвеститори в Amazon.
Въпреки опасенията на акционерите, Безос влага милиони долари в различни начинания, които не винаги дават веднага положителни резултати. Самият Amazon излиза на печалба едва на седмата година от основаването си. Това се дължи на нетрадиционния подход, който налага Безос – компанията разчита на бизнес модел с нисък марж на печалба и същевременно на големи инвестиции. Amazon отчете нетна загуба от 39 млн. долара за финансовата 2012 г., която се дължи най-вече на направените инвестиции в социалната мрежа за продажби Living Social. За сметка на това през предходната 2011 г. онлайн гигантът реализира чиста печалба от 631 млн. долара.
Именно честите инвестиции и придобивания, които предприема Безос като главен изпълнителен директор на Amazon, е една от причините той да купи Washington Post със собствени средства. „Ако го беше направил през интернет компанията, инвеститорите щяха да го убият“, коментира медийният анализатор Алан Мътър, цитиран от Wall Street Journal.
Трансформация на вестника
Предизвикателството да се трансформира Washington Post може да се окаже доста голяма лъжица дори за устата на успешен и иновативен предприемач като Безос. „Джеф е бизнес личност, а не магьосник. Той ще трябва да работи усилено, както и всички останали, за да намерят решение за бъдещето на новинарските компании“, коментира продавачът по сделката Доналд Греъм.
Сделката обаче се смята за показателна в издателската индустрия. Много анализатори посочват Безос за първия истински технологичен предприемач, който купува традиционен вестник. Макар да не го прави от името на Amazon, това няма да попречи на новия собственик на Washington Post да интегрира услугите на медиата в интернет компанията. Което може да промени значително бизнес модела на вестника.
Безос може да промени цялостния дизайн на интернет страницата, както и начина, по който се събира информация за читателската аудитория. Освен това се очаква развитието на видео съдържание. Washington Post почти сигурно ще се възползва от неограничените възможности на Amazon като онлайн платформа за разпространение.
Компанията разполага и с куп мобилни устройства като е-четците Kindle и таблетите Kindle Fire. На тях вестникът може да се разпространява директно. Всичко това може да измени структурата на постъпленията и постепенно Washington Post да разчита все повече на приходи от онлайн реклама, а не от такава за хартиената версия. Не трябва да се забравя, че Amazon изгради и голяма физическа логистична мрежа, която може да помогне хартиеният вестник да се разпротсранява на нови места.
Шокираните журналисти
Сделката е пазена в тайна до последния момент и заради това репортерите в Washington Post бяха „шокирани“ от новината. Техните опасения са свързани основно с това дали ще има промяна на редакционната политика, на структурата на компанията, както и какви трансформации ще предприеме новият собственик. Самият Безос направи много силно обръщение към журналистите във вестника. В него собственикът на Amazon обръща внимание на редакционните ценности на изданието, начинът по който интернет променя всеки елемент от медийния бизнес и дава два съвета към работата на репортерите (виж карето). За момента Безос обяви, че няма да прави ръководни промени, като запазва сегашния главен редактор Мартин Бейрон.