Някои от най-строго охраняваните военни обекти във Великобритания вече забраняват достъпа на електрически автомобили (EV), поради опасения, че вградената китайска технология в тях може да се използва за шпионаж.
На персонала на военновъздушната база RAF Wyton в Кембриджшир, където се провеждат разузнавателни операции, е наредено да не паркира електромобили в близост до обекта, тъй като техни сензори биха могли да бъдат мониторирани дистанционно, съобщават от Министерството на отбраната.
Базата е една от няколко, където са въведени подобни ограничения, но списъкът на засегнатите обекти не е публичен поради съображения за сигурност.
Според министъра на отбраната Лорд Върнън Коукър, няма общонационална забрана за китайски превозни средства, но някои бази имат по-строги индивидуални мерки. Вътрешни директиви предупреждават персонала за потенциалните рискове от всякакви свързани превозни средства, не само китайски.
Повечето съвременни електромобили съдържат китайски компоненти, особено в батериите и сензорните системи. Опасенията се фокусират върху това, че сензорите, системите за управление на батерията и диагностика могат да се използват за дистанционно наблюдение или събиране на чувствителна информация.
Интелигентните системи в автомобилите могат да събират телеметрични данни, местоположение и дори аудио записи, което буди тревога у британските служби.
През 2021 г. Китай забрани достъпа на автомобили Tesla до военни обекти, поради опасения от шпионска дейност чрез камерите и сензорите на превозните средства.
Министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че националната сигурност е приоритет, а мерките срещу свързаните технологии вече са част от актуализиран наръчник по сигурността, според който военните не бива да обсъждат поверителна информация в автомобили или около смарт устройства, независимо от техния произход.