Цените на жилищата на острова растат с най-бавния си темп от 2012 г. насам
Снимка: Архив Ройтерс
Въздействието, което Brexit оказва върху британския жилищен пазар, се вижда в поредица от анкети, публикувани в понеделник.
Офертните цени са намалели за втори пореден месец през декември, отбелязвайки най-големия си спад от 2012 г., сочат данни на Rightmove. В същото време Acadata съобщава, че действителните продажни цени са нараснали с най-бавния си годишен темп от над 6,5 години през ноември.
„Като цяло пазарът се насочва към нищото много бързо, а основният двигател за това остава несигурността, предизвикана от Brexit“, казват в комюнике президентът на Acadata Питър Уилямс и анализаторът на жилищния пазар в компанията Джон Тиндейл. „Навлизаме в сезонното затишие заради Коледа и Нова година, така че не трябва да очакваме голям скок напред“, допълват те.
Средните цени на жилищата са нараснали само с 0,9% до 305 522 паунда (384 хил. долара) спрямо ноември 2017 г., което е най-слабият годишен ръст от април 2012 г., показват данните на Acadata.
Rightmove съобщи, че цените на обявените за продажба имоти са намалели с 3,2% в последните два месеца, с което офертните цени през ноември са спаднали средно с 10 хил. паунда в сравнение с октомври. В Лондон имотите, които са излезли на пазара този месец са били с 19% по-малко спрямо същия период на миналата година.
Страховете, че Великобритания може да излезе от Европейския съюз без сделка през март, се отразиха негативно на жилищния пазар в момент, когато достъпността вече започва да се свива, особено в Лондон. Премиерът Тереза Мей опитва да събере парламентарна подкрепа, но няма признаци, че ЕС е готов да предложи достатъчни отстъпки за излизане от безизходицата.
Все пак има някои проблясъци на фона на мрачните настроения на жилищния пазар. Според данни на Rightmove договорените продажби от брокери са намалели с „относително скромните“ 2,1% годишно, което е знак, че ловците на изгодни сделки преследват добрите възможности. Acadata също информира за подновен интерес на купувачите, като трансакциите са на най-високото си ниво през ноември в последните три години.
Друг признак, че Brexit прави британците предпазливи, е отделен доклад на Visa и HIS Markit, според който разходите на домакинствата са намалели за втори пореден месец през ноември. Разходите за храна и напитки, както и за дрехи и обувки, също са се понижили.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg