Стремежът на Силициевата долина към вечен живот може да облагодетелства всички

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
205

Технологичните милиардери се надпреварват да инвестират в компании, борещи се с остаряването и болестите, свързани с него

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Всяко нещо трябва да умре, твърди поетът Алфред Лорд Тенисън. Оказва се обаче, че дори и това може да се промени, пише CNBC.

Все повече милиардери от технологичната индустрия решиха да използват огромното си богатство, за да се опитат да помогнат на хората да „надхитрят смъртта“.

Джеф Безос от Amazon, Лари Пейдж от Alphabet, Лари Елисън от Oracle и Питър Тийл от Palantir Са само част от супербогатащите, които показват голям интерес в бързо развиващото се поле на дълголетието, сочат интервюта, книги и публикации в медиите.
Въпреки че пробив в тази посока е далеч от гарантиран, те се надяват, че различни лекарства, терапии и други технологии ще помогнат на хората да живеят по повече от 100 години, дори до 200, 300 или повече.

Но дали тези усилия ще облагодетелстват човечеството като цяло или само група елити? Това е особено важен въпрос, който разделя мненията по въпроса.

Ефектът на филтрирането

„Технологии, които първоначално са достъпни само за богатите, обичайно стават по-широко използвани с времето“, твърди Стефан Шуберт, изследовател от Лондонското училище по икономика и политически науки, който специализира в „ефективен алтруизъм“. Това е вярно що се отнася до неща като пътуванията по въздух, смартфоните и медицината.

Технологичният инвеститор Ян Талин, който е съосновател на Skype, коментира пред CNBC, че копнежът на Силицевата долина да живее вечно евентуално ще облагодетелства човечеството като цяло.

„Смятам, че неволната смърт очевидно е морално лоша, което прави стремежа към дълголетие нещо благородно от морална гледна точка, с което да се занимаваме“, твърди Талин. „Ранните потребители винаги са склонни да плащат повече и да поемат по-големи рискове от „масовия пазар“, така че, ако терапиите започнат от скъпата/рисковата страната, това може да се очаква“.

Талин допълва, че според него е „контрапродуктивно“ да се изисква една нова услуга да бъде достъпна за всички, но казва, че разбира този инстинкт.

Шон О‘Хегърти, един от директорите на Центъра за изследване на екзистенциалния риск към Университета на Кеймбридж, коментира пред CNBC, че много постижения в науката за дълголетието могат да имат широки ползи, като допълва, че те биха могли да намалят появата или тежестта на заболяванията, свързани с възрастта, включително деменция и сърдечни проблеми.

„Значителното удължаване на максималния живот в краткосрочен план ми се струва малко вероятно, но идентифицирането и спирането на фактори, свързани с остаряването, които намаляват тежестта на свързаните с възрастта състояния, е по-правдоподобно“, твърди О‘Хегърти.

Някои са притеснени, че може да има проблеми с изчерпаемите ресурси на Земята, ако хората живеят по-дълго и по-здравословно.

Въпреки това, докато се постигнат значителни успехи в удължаването на живот, О’Хегърти очаква броят на населението да бъде по-стабилен в повечето части на света.

„Очаквам значимото удължаване на живота да се случи след век или повече, а дотогава очаквам паралелна промяна в отношението на обществото към евтаназията“, коментира той и допълва, че смята, че евтаназията ще бъде по-приемлива и по-често срещана през следващите години.

А климатичните промени?

Въпреки че някои твърдят, че милиардерите трябва да харчат парите си за това, което сами сметнат за добре, не всички са на мнение, че те трябва да използват парите си, за да финансират изследвания за удължаване на живота.
Джон Кроукрофт, професор по компютърни науки в Университета на Кеймбридж, твърди, че е по-добре те да насочат милиардите си в технологии за смекчаване изменението на климата, вместо към изследвания за дълголетие.

„Малко е безсмислено да живееш вечно на една умираща планета“, коментира Кроукрофт.

Но Талин твърди, че смята усилията на технологичните милиардери в подкрепа на изследванията на дълголетието за „похвални“. „Мисля, че като цяло не е справедливо да се изправят добри каузи едни срещу други в един свят, в който повечето ресурси се губят за морално незначителни и дори осъдителни неща“, посочва той.

Милиардерите преследват безсмъртието

Безос, вторият по богатство в света след Илон Мъск, инвестира част от своите 199 млрд. долара в нов стартъп за „подмладяване“, наречен Altos Labs, сочи статия в MIT Technology Review, публикувана по-рано този месец.

Стартиращата компания, която се бори с остаряването, се стреми към разработването на технология за биологично препрограмиране. Фирмата е подкрепена и от руско-израелския рисков инвеститор Юри Милнер, който натрупа богатство като ранен инвеститор във Facebook.

От своя страна, основателят на Oracle Лари Елисън дари повече от 370 млн. долара за проучвания на стареенето и болестите, свързани с него, според The New Yorker.

Междувременно основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж помогнаха за създаването на Calico – тайна компания, която проследява мишки от раждането до смъртта, с надеждата да намери маркери за заболявания като диабет и болестта на Алцхаймер, пише The New Yorker. Calico е част от Alphabet, холдинговата компания, която притежава Google.

Един от най-големите застъпници на удължаването на живота сред технологичните милиардери, е Питър Тийл, съоснователят на PayPal и Palantir, който подкрепи кампанията за Доналд Тръмп за президент през 2016 г.

През 2006 г. той дари 3,5 млрд. долара, за да подкрепи изследванията срещу стареенето, чрез фондацията Methuselah Mouse Prize. „Бързият напредък в биологичната наука предсказва съкровищница от открития през този век, включително драстично подобрено здраве и дълголетие за всички“, коментира по това време Тийл. Той увеличи инвестицията си във фондацията до 7 млн. долара до 2017 г. според Time.

The New Yorker пише, че Тийл и Безос са инвестирали в базираната в Сан Франциско Unity Biotechnology – компания, за чиито основатели се твърди, че искат да „изпарят една трета от човешките заболявания в развития свят“.

Акции за удължаване на живота?

От другата страна на Атлантическия океан през септември миналата година британският милиардер Джим Мелън заяви, че планира да направи компанията си за удължаване на живота Juvenescence публична през следващите 6 до 12 месеца.

Това още не се е случило, но Juvenescence продължава да инвестира в множество терапии против стареене, които според компанията имат потенциала да удължат човешкия живот.

Една от тези инвестиции е Insilico Medicine, която има за цел да използва изкуствен интелект за разработване на лекарства. Juvenescence е подкрепила и AgeX Therapeutics, базирана в Калифорния фирма, която се опитва да създаде стволови клетки, които могат да регенерират старееща тъкан, както и LyGenesis, която иска да разработи технология, използваща лимфните възли като биореактори за възстановяване на заместващи органи.

Други милиардери, включително Майк Канън-Брукс, съосновател на австралийската софтуерна фирма Atlassian, и основателят на NEX Group Майкъл Спенсър, са инвестирали в Juvenescence.
По статията работиха: Елена Кирилова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!