Студенти от ЕС са заплашени от такси, ако не са във Великобритания преди 2021 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
86

Студентите първа година от страни от Европейския съюз, които са се записали в университети във Великобритания тази есен, но не са пристигнали в страната поради пандемията, са изправени пред такси от 800 британски лири заради Брекзит, ако не стъпят на британска земя преди 31 декември, пише в. „Гардиън“.

Министерството на вътрешните работи заяви, че такива студенти няма да се класират за статут на предварителна уседналост, ако пристигнат след края на преходния период, въпреки че не са могли да пътуват заради епидемичните ограничения, а не заради лична грешка.

Това потенциално означава, че десетки хиляди студенти ще трябва да платят 348 паунда такси за кандидатстване за виза и 470 паунда годишно здравни такси, като и двете са нововъведения след Брекзит.
Люк Пайпър, адвокат от кампанията the3million, която се бори за правата на гражданите на ЕС във Великобритания, смята, че много студенти ще трябва да заплатят тези разходи и могат да пропуснат ползите, които идват с предварително уседнал или уседнал статут, като дългосрочно пребиваване, права на заетост и социални придобивки.

„Много студенти са платили таксите си и са започнали обучението си от чужбина онлайн, така че активно учат в британските университети. Но когато разговаряхме с правителството, те казват, че трябва да създадат ясен срок за прекратяване на свободата на движение на 31 декември“, обяснява той.

Около 150 000 студенти идват във Великобритания от други страни в ЕС и Европейското икономическо пространство по данни на Universities UK (UUK), която помага на образователните институти да съветват своите студенти за промените.

Един от проблемите пред студентите от ЕС, които не са пристигнали в страната преди края на преходния период, е, че те не могат да докажат своето местожителство с квитанции за наем, битови сметки или банкови сметки.

Съгласно правилата на Министерството на вътрешните работи, публикувани на правителствения уебсайт, студентите трябва да предоставят само един документ от последните шест месеца, за да получат предварително уседнал статут, включително „печат в паспорт, потвърждаващ влизането в границите на Обединеното кралство“ или „използван билет за пътуване, потвърждаващ, че сте влезли във Великобритания от друга държава“.

В раздел, озаглавен „доказателства, които обхващат по-кратки периоди от време“, Министерството на вътрешните работи заявява: „тези документи се считат за доказателство за един месец, ако имат само една дата“, което предполага, че кратко пътуване до Великобритания до Нова година включително е достатъчно, за да се запазят правата за свободно движение.

Министерството на вътрешните работи е потвърдило пред „Гардиън“, че за да кандидатстват за предварително уседнал статут, „хората трябва да бъдат тук само един ден преди крайния срок на 31 декември. Ако дадено лице е пристигнало в Обединеното кралство на 31 декември, пак ще има право да кандидатства“.

Правителството не е дало индикация, че ще се занимава с изключителните обстоятелства, засягащи студенти от ЕС, пристигнали след 31 декември, но записали се за обучение през 2020 г.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!