Страната става още по-привлекателна за чуждестранни студенти от държави извън ЕС
Турбулентни времена изглежда се очертават пред сектора на имотите във Великобритания. Един от сегментите на пазара на Острова обаче може и да се окаже устойчив на задаващата се криза – жилищата за студенти, пише онлайн порталът TheMoveChannel.com.
Експерти коментират, че последиците от Brexit за висшето образование във Великобритания още не могат да бъдат предвидени. Очакванията са обаче въздействието върху операциите на компаниите, активни в сегмента, да е ограничено, посочват от борда на директорите на асоциацията на инвеститорите в жилища за студенти.
Студентите от Европейския съюз (ЕС) представляват само 6 на сто от всички студенти редовно обучение във Великобритания основно заради ограниченията за броя им, както и заради като цяло по-високите разходи за обучение в сравнение с другите държави от ЕС.
Групата на студентите от трети страни обаче бързо се разраства. Това подкрепя и ръста на търсенето на жилища.
От 90-те години насам броят на студентите във Великобритания почти се е удвоил. Правителството прогнозира, че броят на обучаващите се в британските университети ще нарасне значително към 2020 г.
„Докато студенти от ЕС могат да бъдат обект на по-строги изисквания за визи и по-високи такси, има силно търсене от други международни студенти и потенциалната дългосрочна девалвацията на британската лира ще направи Великобритания по-достъпна за чуждестранни студенти от трети страни. Налице е също така значително засилване на очакванията за спад на лихвения процент, което ще бъде в наша полза”, коментират от асоциацията на инвеститорите в жилища за студенти.
Изследвания на различни консултантски компании също показват, че сегментът на студентските жилища ще е най-устойчив в случай на Brexit.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Десислава Попова
investor.bg