ЛОНДОН, 12 декември (Ройтерс) – Британският министър-председател Риши Сунак успешно преодоля бунт в парламента, спечелвайки гласуването за своя спорна мигрантска политика, която предвижда изпращането на търсещи убежище в Руанда. Въпреки дълбоките разделения в неговата партия, законопроектът беше приет с 313 гласа срещу 269.
Сунак, известен със своята стратегическа подход, спечели първото гласуване на законодателството в Камарата на общините след интензивни преговори и опасения, че някои от неговите консервативни законодатели може да провалят законопроекта. „Британският народ трябва да реши кой да дойде в тази страна – не престъпни банди или чуждестранни съдилища“, заяви Сунак след резултата.
Върховният съд на Обединеното кралство постанови миналия месец, че политиката на Сунак за депортиране в Руанда би нарушила британските и международните закони за правата на човека. В отговор, Сунак сключи нов договор с Руанда и предложи извънредно законодателство, целящо да преодолее правните пречки.
Консерваторите на Сунак се разделиха по много линии, като умерените консерватори изразиха загриженост, че Великобритания може да наруши своите задължения за правата на човека, докато десните политици смятат, че законопроектът не стига достатъчно далеч.
Марк Франсоа, говорейки от името на някои десни консервативни законодатели, предупреди за нови бунтове на по-късни етапи от парламентарния процес, освен ако законопроектът не бъде променен. Въпреки наредбата на партийното ръководство да подкрепят законопроекта, почти 40 консервативни законодатели не бяха регистрирани като гласували.
Поражението би било катастрофално за Сунак, сериозно отслабвайки неговия авторитет. Вероятно ще има силна опозиция в Камарата на лордовете, особено ако се предполага, че Великобритания нарушава международните си задължения.
Сунак е петият консервативен министър-председател на Великобритания за последните седем години, като политиката е поляризирана след гласуването за напускане на Европейския съюз. Консерваторите не успяха да изпълнят своите цели за намаляване на имиграцията, въпреки че законната нетна имиграция достигна 745 000 миналата година.
Сунак обеща „спирането на лодките“ като едно от петте си ключови обещания. Критиците твърдят, че отношението към мигрантите е неморално, а Кейр Стармър, лидерът на опозиционната Лейбъристка партия, обеща да отмени политиката, ако дойде на власт.