Финансовият министър не отрече, че има амбиции да наследи премиера Борис Джонсън на поста му
Снимка: Bloomberg LP
Британският финансов министър Риши Сунак обеща, че Великобритания няма да се върне към политиките за строго ограничаване на разходите от миналото десетилетие и заяви, че работи добре с премиера Борис Джонсън, но в същото време не отрече, че иска да го наследи на поста му някой ден, предава Bloomberg.
Сунак даде няколко телевизионни интервюта в четвъртък, след като редица вестници съобщиха за разрив с Джонсън относно подхода към разходите. Сунак заяви пред ITV, че отношенията му с Джонсън са „много добри“.
„Двамата работим наистина добре и в тясно сътрудничество. В унисон сме в работата за обезпечаването на възстановяването на нашата икономика“, заяви Сунак.
Отношенията между финансовия министър и Джонсън са следени внимателно, тъй като те са двамата най-влиятелни мъже в правителството. Те трябва да очертаят възстановяването на Великобритания от коронавирусната пандемия и от най-тежката рецесия в страната през последните три столетия. Джонсън обича да се харесва на тълпите и да обявява скъпи политики, а Сунак многократно изтъкваше нуждата от овладяване на бюджетния дефицит, който набъбна заради мерките в подкрепа на икономиката по време на пандемията.
Напрежението стана явно, след като Sunday Times съобщи, че Джонсън обмислял да направи Сунак здравен министър, което на практика е понижение. Канцеларията на премиера не отрече твърдението в отговор на изтеклото писмо от Сунак до Джонсън, в което той го призовава да смекчи ограниченията за пътувания. В същото време от канцеларията изтъкнаха, че премиерът има пълно доверие на финансовия си министър.
Популярен сред консерваторите
Понижаването на Сунак ще бъде политически опасно за Джонсън, тъй като допитвания сред избиратели и членове на Консервативната партия показват, че финансовият министър е сред най-популярните членове на кабинета.
Изследване на YouGov от юни определи рейтинга му на одобрение на 16% спрямо -15% за премиера.
Допитване на ConservativeHome сред членове на партията по-рано този месец го постави на първо място сред потенциалните наследници на Джонсън, като 31 на сто са избрали Сунак спрямо 12% за класираната на второ място министър на международната търговия Лиз Тръс.
В четвъртък Сунак три пъти отклони въпрос на ITV дали има амбиции да оглави торите. „Единственият ми фокус е да гарантирам, че ще се възстановим възможно най-силно и бързо“, заяви той.
Сунак говори, след като данни на британската статистика показаха, че икономиката на страната е постигнала ръст от 1% през юни, което е над прогнозираните от икономистите 0,8%.
Без строги икономии
Сунак се насочва към преглед на многогодишните разходи през есента, при който ще определи разходването на бюджетите за идните три години за правителствените агенции. Той подчерта нуждата от фискални ограничения, след като правителството вложи около 350 млн. паунда (485 млн. долара) в борбата с COVID-19 и защитата на компаниите и служителите от последиците от блокадите.
Финансовият министър вече намали помощите и замрази заплатите за някои служители в държавния сектор, което доведе до спекулации за допълнителни строги ограничения наред с тези, които следват няколко поредни консервативни правителства от 2010 г. насам.
Държавната хазна със сигурност е подложена на натиск, а фискалният регулатор – Службата за бюджетна отговорност, предупреди миналия месец за три потенциално катастрофални риска за финансите на страната.
„Със сигурност няма да се върнем към строгите икономии. Хората ще видят много силни инвестиции в публичните услуги“, коментира Сунак пред Sky News.
Той повтори предишно обещание, че ще увеличи годишните публични разходи със 100 млрд. паунда на година през петгодишния мандат на настоящия парламент. Той също така подчерта ангажимента на правителството да назначи 50 хил. нови медицински сестри, 20 хил. нови полицаи и да построи 40 нови болници.
Финансовият министър каза още, че усилията на страната за намаляване на парниковите газове при запазване на растежа показват, че екологичните цели на правителството могат да бъдат постигнати без нанасяне на щети на икономиката. „Правителството се ангажира да гарантира, че ще направим прехода към нулеви емисии по начин, който запазва ниски разходите за хората“, заяви Сунак пред Sky News.
По статията работиха: автор Божидарка Чобалигова, редактор Аспарух Илиев
investor.bg