Те смятат, че Германия е окупирана от САЩ, Великобритания и Франция. И мечтаят за Германската империя от 1937. Радикални са и склонни към насилие. Какво се знае за движението “Гражданите на райха”, планирало преврат? Статия на Рина Голденберг за “Дойче веле”.
Членовете на движението “Гражданите на райха” не признават следвоенната Федерална република Германия. Според тях настоящата държава не е нищо повече от административна конструкция, която дори и 75 години след края на Втората световна война все още е окупирана от западните сили – САЩ, Великобритания и Франция. За тях все още важат границите на Германската империя от 1937 година.
Движението “Граждани на райха” е основано още през 1871 година. Днес то се състои от редица малки групи, разположени най-вече в провинциите Бранденбург, Мекленбург-Предна Померания и Бавария. Членовете му са радикални и склонни към насилие. Те не признават държавните органи на Федерална република Германия. Отказват да плащат данъци и са обявили собствени малки “национални територии”, които наричат “Втора германска империя”, “Свободна държава Прусия” и “Княжество Германия”.
Членовете на групата печатат и свои собствени паспорти и шофьорски книжки. Продават тениски и знамена с рекламна цел. Пренебрегват факта, че подобна дейност е незаконна и не се признава от нито една германска власт. На своите уебсайтове те гордо обявяват и намерението си “да продължат борбата срещу Федерална република Германия”.
Кои са тези хора?
Според германското вътрешно разузнаване – Службата за защита на конституцията (BfV) – в Германия около 21 хил. души членуват в “Граждани на райха”. От тях 5% са били класифицирани като крайно десни екстремисти. Повечето са мъже. Средната им възраст е над 50 години, изповядват дяснопопулистки, антисемитски и нацистки идеологии и са разпръснати из цялата страна. Съдия от окръжния съд в Саксония-Анхалт ги описва като “привърженици на конспиративните теории” и “недоволни граждани”.
По време на пандемията от COVID-19 членовете на “Гражданите на райха” се радикализираха – тогава те получиха и подкрепа от движението на т.нар. “инакомислещи” (Querdenker). Двете групи отказаха да се придържат към каквито и да са ограничения, наложени от властите.
dnevnik.bg