Въпреки това нетният ефект на повечето технологии ще е положителен, показва доклад, публикуван от Световния икономически форум
Световните пазари на труда са изправени пред нова ера на турбуленции, тъй като технологии като изкуствения интелект ускоряват намаляването на административната работа, като същевременно увеличават търсенето на специалисти в сектора на технологиите и киберсигурността.
През следващите пет години почти една четвърт от всички професии ще се променят заради изкуствения интелект (ИИ), дигитализацията и други икономически развития като прехода към зелена енергия и преместването на веригите на доставка, показва доклад, публикуван от Световния икономически форум в понеделник.
И макар проучването да очаква ИИ да доведе до „значително сътресение на пазара на труда“, нетният ефект на повечето технологии ще е положителен през следващите пет години, тъй като анализирането на данни, управлението на технологии и киберсигурността ще станат най-големите двигатели на ръста на заетостта.
Появата на ИИ инструменти като ChatGPT, които симулират човешка аргументираност при решаването на дадени казуси, ще има особено отчетлив ефект като отстрани и автоматизира много роли, които искат аргументиране, комуникация и координация, се казва в доклада.
Създадени и премахнати работни места в периода 2023-2027 г. Графика: Bloomberg
75% от допитаните компании са съобщили, че очакват да започнат работа с ИИ технологиите през следващите пет години, които според тях ще елиминират до 26 млн. работни места при позициите за поддържане на архиви и административна дейност – касиери, продавачи на билети, счетоводители и др. В проучването на Световния икономически форум са участвали над 800 компании, които заедно дават работа на 11,3 млн. служители в 45 икономики от целия свят.
Засега ИИ остава по-малка заплаха за работната сила от други макроикономически фактори като забавянето на икономическия растеж, недостигът в снабдяването и инфлацията, става ясно от доклада. Възможности за създаване на нови позиции вероятно ще дойдат от инвестиции, свързани със зеления преход, по-широкото прилагане на ESG (екология, социална дейност, управление, бел. ред.) стандартите и цялостното преориентиране на световните вериги на доставка, се посочва още.