Рим. Според италианския икономист Джузепе Пенизи, ако положението в ЕС остане същото и след като Великобритания излезе от него, то Съюзът ще се бори за оцеляване, пише The Daily Express.
„Преговорите за Брекзит текат. Трудно е да се правят прогнози за това кой ще спечели, дори и ако се говори единствено за финансовите въпроси“, смята Пенизи. „Моят колега и сънародник – математикът Джандоменико Майоне в труда си „Европейският съюз постбрекзит“ ясно постави въпроса, дали след Брекзит ЕС ще остане непроменен , или ще трябва да се адаптира динамично към новата ситуация. Дали ще признае необходимостта за радикални изменения в начина си на действие по интеграцията“, добави той.
Предлагайки новия път към ЕС, Джузепе Пенизи посочи, че Съюзът трябва да действа като конфедерация, а не като супердържава, за да оцелее. „Майоне открива добра теоретична основа за различен и динамичен ЕС в Теорията за клубовете на нобеловия лауреат Джеймс Букенън. Основният принцип на наднационалните организации е, че дейностите им са специфично избрани и организирани отделно. Има твърде много и дълбоки различия между страните, които са част от „клуба“, смята икономистът. „Днес е важно да се отдели общата идея за европейската интеграция от специфичния начин тази идея да бъде приложена“, смята той.
„Преди около 15 години в есето си „По-проста Европа – по-силна Европа“ Франк Фиберт от Лондонското училище по икономика достигна до същите изводи, макар и по различен път. Той не бе чут тогава и последствията днес са видими: боричкаща се Европа, която няма много общо със света“, заключи експертът.
Превод и редакция: Виктор Турмаков
focus-news.net