Лондон. Лондонското сити вече се отказа от надеждите си за универсален достъп до единния пазар на ЕС и сега търси сделка по поръчка за различните си сектори с Европа, с подобни, но по силни връзки отколкото Швейцари, пише The Financial Times.
Екипи на финансовия сектор работят през лятото за изготвянето на план за предстоящия Брекзит.
Представителите на финансовия сектор се подготвят да представят техните идеи за политики навреме, за да бъдат обмислени от комисията на кабинета за Брекзит, оглавяван от министър-председателят Тереза Мей, когато се събере в ранния септември, съобщиха хора, въвлечени в процеса.
Лондонското сити е достигнало до заключението , че сделка за Великобритания, която възпроизвежда взаимоотношенията между Норвегия и ЕС е много трудна за постигане политически и практически. Норвегия има достъп до единния пазар, но няма право на глас при установяването на регулациите. Тя трябва да приема свободното движение на хора и да прави бюджетни контрибуции.
Вместо това, има предпочитания за уникална търговска сделка, изградено по подобие на договорките на Швейцария.
Работна група на „големите“, оглавявана от Шрити Вадера, ръководителят на „Сантандер Великобритания“ и бивш министър от Лейбъристката партия е готов да приеме това решение. Групата вече разполага с един проект – документ от 110 страници – подготвен от Британската асоциация на банкерите (БАБ).
„Има необходимост от двустранна сделка осигуряваща възможно най-пълен двустранен достъп до пазарите“, заяви Антъни Браун, главен изпълнителен директор на БАБ, който е част от работната група на Вадера. „И двете страни имат интерес това да проработи, тъй като не в интерес на другите страни от ЕС да бъдат откъснати от основния им финансов център, особено във време, в което търсят стимулиране на икономическия растеж“, заключи Браун.
Превод и редакция: Венцислав Съботинов
focus-news.net