Лондон. Областите на Великобритания, които са подкрепили Брекзит най-силно, са били тези, които са били най-лишавани от правителствено финансиране. Според изследване, проведено от британския вестник The Independent по-ниското финансиране в по-бедните части на страната „е превърнало политическото недоверие и враждебност в Брекзит“.
Според проучването, по-богатите части на страната, с по-високо равнище на държавно финансиране като Лондон, Южна Англия и Шотландия са дали най-голяма подкрепа за оставането в рамките на ЕС по време на референдума от 23 юни. Провелото изследването „Фабианово общество“ предупреждава политиците да формират по-добри начини за изразходване на средствата, ако искат да предотвратят разочарованието на гласоподавателите.
„Областите, които са гласували най-много за Брекзит са тези, които получават най-малкия дял от публичното финансиране. Разбира се, корелацията, не е причинност, но ние можем да смятаме, че годините безпричинно ниско влагане на средства може би ще помогне да се обясни защо въпросните общности са се почувствали изоставени“, заяви председателят на обществото Андрю Харъп.
Според проучването Лондон, Шотландия и Северна Ирландия са получили най-доброто от държавната хазна що се отнася до публичното финансиране на глава от населението. Това са областите, които най-много са подкрепили оставането в рамките на ЕС по време на референдума.
Проучването оспорва твърденията, че гласуването за Брекзит е било предизвикано от разочарованието от европейските институции или, че е било предизвикано от въпросите, свързани с миграцията.
Превод и редакция: Виктор Турмаков
focus-news.net