Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов ще предложи да има глоба и за работника, който се съгласява да работи без трудов договор. Сега санкция има само за работодателя.
„Румъния преди шест месеца въведоха санкция не само за работодателя, но и за работника, когато се установи от инспекцията по труда, че той работи без трудов договор. Колегите отчитат, че има ефект от тази мярка. Има логика! До края на годината ще бъде готов законът за Агенциите за временна заетост“, заяви той.
Министър Младенов очаква тази стъпка да извади на светло повече работници от сивия сектор, предаде БНР.
Синдикатите обаче искат допълнителни гаранции, че бизнесът няма да спекулира с временно наетите. Според Пламен Димитров от КНСБ на наетите през агенции трябва да се заплаща и за периода, в който не им се осигурява заетост. В синдиката смятат, че трябва да има възможност да бъде наеман временно работник само за заместване на временно отсъстващ, за предсезонна работа, при временно увеличаване обема на работата и за не повече от 4 месеца.
Ако работник бъде нает 3 пъти временно, то четвъртият му договор трябва да е постоянен, поиска шефът на КНСБ.
Трябва да се забрани използването на временни работници в случай на стачка, категоричен е Пламен Димитров.
Генералният секретар на Европейските профсъюзи Бернадет Сегол, която посети България в четвъртък, също предупреди, че са възможни злоупотреби, където няма законови ограничения и контрол. Често заплатите на временните работници са по-ниски и те работят в по-лоши условия от назначените за постоянно техни колеги, уточни тя.
През 2012 г. у нас трябва да започнат да функционират агенции за временна заетост. Те трябва да подпомагат бизнеса да си преотстъпва работници. Условията при които ще става това обаче не са известни.