Тотю Младенов, министър на труда: Ако НАП не събере 400 млн. лв., вдигаме осигуровките

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
537

Задълженията към Националния осигурителен институт на работодатели, работници, самоосигуряващи се вече са за над 1 млрд. лв.,

показва справка на Националната агенция за приходите (НАП). Данните бяха съобщени от министъра на труда Тотю Младенов вчера, след като правителството прие промените в Кодекса за социално осигуряване.

„Ако до края на тази година НАП не събере 40% от сумата (400 млн. лв.), ще трябва да увеличим осигуровките“, заплаши той. Младенов уточни, че повече яснота ще има през есента, когато ще се приема бюджетът на държавното обществено осигуряване.

„Над това се работи в момента. По наша оценка сумата от 400 млн. лв. е реалистично да бъде събрана“, заяви пред „Дневник“ говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Това е поредното изказване на министъра на труда за увеличаване на осигуровките. За повишаването им се заговори преди две седмици след срещата между синдикатите и премиера Бойко Борисов. Тогава профсъюзите съобщиха, че министър-председателят казал, че ще нареди на министъра на финансите Симеон Дянков да направи разчети за ефекта от вдигането на осигуровките с 2% от 2011 г.

Дни по-късно бизнес организациите също след среща с премиера заявиха, че Борисов гарантирал, че данъци и осигуровки няма да се променят. Същото е записано в бюджетната прогноза на Министерството на финансите за 2011-2013 г.

Според работодателите вдигането на осигуровките няма да реши проблема с огромния дефицит на осигурителната система. Вместо това те настояват държавата да засили събираемостта на вноските и контрола срещу злоупотребите. Депутати и от опозицията, и от ГЕРБ коментираха, че повишаването на осигуровките ще увеличи сивия сектор и безработицата.   

Работещите тежки професии ще се пенсионират две години по-късно

Кабинетът прие промените в Кодекса за социално осигуряване, които предвиждат стажът за пенсия да се вдигне с три години за периода 2011-2013 г., без да се повишава пенсионната възраст. КНСБ и „Подкрепа“ предупредиха, че ще протестират при гледането на законопроекта от парламента през есента. В последния момент правителството реши увеличаването на пенсионната възраст за работещите при първа и втора категория труд да е с две, а не с три години, както се предвиждаше до вторник. Това ще стане на две стъпки – с година от 1 януари 2011 г. и с още една от 1 януари 2012 г. Паралелно с това обаче срокът за ранното пенсиониране ще бъде до края на 2012 г., а не до края на 2014 г., както се предвиждаше по-рано. Правителството прие останалите промени, които „Дневник“ представи в сряда, без редакции.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!