Лондон. В интернет пространството се развива специфична
киберпрестъпност. Според експерта по сигурността Евгений Касперски традиционната престъпност също се пренася онлайн, пише The Telegraph. Разликата между престъплението в реалния свят и киберпрестъплението става все по-неясна. В миналото крадците и измамниците биха използвали ножове и пистолети, а днес те все повече си служат с фишинг, троянски коне и атаки за отказ на услуга.
Традиционно целта на такива интернет атаки е или да се откраднат данни, които да бъдат продадени, или директно да се откраднат пари, или да се съботират корпоративни и правителствени компютърни системи в името на политическа, социална или морална кауза. Все повече се разпространяват обаче по-опасен вид киберпрестъпления, при които прецизно насочвани зловредни програми служат на целите на традиционната престъпност.
Според Евгений Касперски, основател на руската компания за компютърна сигурност Kaspersky Lab, престъпниците вече използват инструментите на онлайн атаките, за да извършват кражби и измами в реалния свят. Той описва как латиноамерикански наркокартел е проникнал в компютърната система SCADA, с която оперира товарното пристанище в Атверпен, за да разтовари контейнери, пълни с кокаин, под носа на митническите служители. Друг пример е кибератака срещу компютърната система на руска минна компания, в резултат на която са откраднати тонове въглища, продадени след това на черно. Един от най-тревожните случаи е вирусът Stuxnet, който е заразил ирански съоръжения за обогатяване на уран в Натанз през 2009 и 2010 година, унищожавайки около една пета от центрофугите, карайки ги да се въртят безконтролно.
Според Касперски за традиционните разузнавателни служби е трудно да проследяват такива атаки, тъй като те оставят много малко следи. Експертът смята, че е необходимо законодателство, което да създаде по-добри стандарти за важните инфраструктурни системи, както и обединяване на силите на правителства и организации в световен мащаб.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net