Спестяванията на хората по банките нарастват, но те очевидно се притесняват да ги харчат. Това е естествена реакция при криза, каза в интервю за в. "24 часа" министърът на икономиката Трайчо Трайков.
„Държавата не може да си позволи пряко и еднолично да стимулира потреблението, но все пак бих посъветвал хората да си купуват поне дрехи и обувки, за да можем да ходим на работа и да печелим повече пари. И да стигнем отново до парфюмите. Стабилността е ценна стока, а в момента България е стабилна страна. Сега пред нас е задачата да продадем тази стока максимално изгодно“, коментира Трайчо Трайков.
На този етап ръстът на икономиката ни е базиран на износа, а не на вътрешното потребление, заключава Трайков.
Той потвърди тезата си, че „не на всяка цена трябва да се поощрява потреблението, защото голяма част от стоките на пазара са чуждо производство“. Потреблението по принцип не е панацея за растежа. Трайков е убеден, че хората ще започнат да купуват български стоки тогава, когато те са им е по-изгодни и им харесват повече.
Затова изключително активно се работи по ОП „Конкурентоспособност“, каза той.
На въпрос как усеща кризата в личен план и дали намалява потреблението си Трайков отговаря, че не му остава много време да пазарува, откакто е министър. „А и е ужасно усещането, че всички те гледат в ръцете, дори когато си купуваш елементарни продукти и претеглят закупеното от теб през мисълта, че ти си на власт и затова си позволяваш да го направиш. Едва ли някой ще ми повярва, че преди това имах по-добър стандарт на живот, разкрива Трайков.
Попитан дали не му писва от лошите новини, като например изявлението на Оли Рен, че България най-бавно ще се възстанови министърът отговаря, че се отчитат многобройните и всекидневни анализи, „но не можем по цял ден да се занимаваме с това“.
„Много по-силен мотив да опровергаем черните прогнози е положението, в което живеем всички, и желанието ни да подобрим цели системи, наследени с много проблеми. Това са образование, здравеопазване и пенсионна система. Но с тези икономически възможности е трудно да се правят решителни реформи. Затова ни трябва сериозен ръст и това е целта ни. Ето я причината да работим да пробием на пазари, на които досега сме били пасивни. Успеем ли, бързо ще прочетете други анализатори и други прогнози“, обясни Трайчо Трайков пред „24 часа“.