US президентът сякаш предпочита тона на лидера на КНДР
Снимка: архив Reuters
“Огнените” заплахи на американския президент Доналд Тръмп, отправени към Северна Корея, вероятно ще направят още по-непредвидимо опасното противопоставяне на Корейския полуостров, пише британският в. “Гардиън”. Заплахите да отговори “с огън и ярост” звучат като севернокорейската пропаганда и напомнят, че и двете страни в конфликта са водени от нестабилни и лесно палещи се лидери, които не са сигурни в своите позиции и се стремят да подобрят имиджа си с прояви на твърдост, пише БТА.
Друг проблем в заплахата на Тръмп, посочен от бившия министър на отбраната на САЩ Уилям Пери, е че при липса на план за изпълнение, страховитите предупреждения намаляват тежестта на президентските изявления.
“Ядреното възпиране работи само ако заплахите изглеждат достоверни. Наперените приказки вредят на позициите на националната ни сигурност”, заяви той в Twitter.
Джон Улфстал, съветник на бившия президент на САЩ Барак Обама по въпросите на ядреното неразпространение предупреди, че опитите за сплашване може да имат обратен ефект и да подтикнат севернокорейския лидер към превантивни действия. “Ким Чен Ун и без това е нестабилен”, заяви експертът.
Северна Корея заплаши да нанесе удар по райския тихоокеански остров Гуам, на който се намират ядрени бомбардировачи на САЩ и най-малко 6000 военнослужещи, отбелязва британският в. “Телеграф”. В понеделник през нощта два американски бомбардировача се отправиха от Гуам за Корейския полуостров, за да участват в общи учения с южнокорейските и японските военновъздушни сили. Ученията са вероятната причина Пхенян да избере острова за потенциална мишена малко след заплахата на Тръмп, отбелязва британското издание.
Предупрежденията на Тръмп за “огън и ярост, каквито светът не е виждал”, ако Северна Корея продължи да заплашва САЩ, са забележителна ескалация на военната риторика, почти небивали в съвременната епоха, пише в. “Ню Йорк таймс”. Заплашителното изказване на Тръмп напомня на изявлението на президента Хари Труман. През 1945 г., след като обявява, че е хвърлена ядрена бомба над Хирошима и призовава Япония да се предаде, Труман предупреждава, че ако войната продължава, японците “могат да очакват дъжд от разрушение от небето, какъвто не е виждан на тази земя”.
Не е ясно дали Тръмп е имал намерение да направи паралел с историческото изявление. Представители на Белия дом не отговарят на въпроси до каква степен изказването е било планирано или какви са целите му, посочва вестникът. То обаче бележи рязка раздяла с десетилетията на по-премерени изявления на американски президенти за на конфликти в чужбина.
Труман обаче отправя посланието си от позиция на силата, когато САЩ имат смазващо военно превъзходство над Япония, която няма ядрени оръжия. Тръмп отправи заплаха срещу правителство, което е разработило ядрени оръжия и извършва изпитания на междуконтинентални балистични ракети, подчертава в. “Ню Йорк таймс”.
В отговор на честите севернокорейски провокации, предишните американски президенти отговаряха твърдо, но не и конкретно. Вместо това Тръмп изглежда е възприел сприхавия националистически тон, предпочитан от лидера Ким Чен-ун, отбелязва изданието.По публикацията работи: Боряна Павлова
dnes.bg