В днешния траурен ден депутатите ще разискват втория вот на недоверие срещу правителството на ГЕРБ. Това ще е трето изпитание за кабинета Бойко Борисов и министрите му, след като през октомври опозицията поиска оставката му, а през януари правителството само потърси доверието на парламента.
След прочитането на мотивите за вота, всяка политическа сила ще има възможност да изрази позицията си, като времето за изказвания се разпределя според броя на депутатите на различните партии. Министрите имат право да вземат думата неограничен брой пъти и да отговарят на опозицията в рамките на неограничено време. Най-късно 24 часа след края на дебатите трябва да бъде гласуван и самия вот в пленарна зала.
Възможно е премиерът да не „уважи“ част от дебата, тъй като беше обявено, че в средата на деня той ще бъде в Националния исторически музей на представянето на голямо количество антични монети, върнати на страната от Канада. Припомняме, той пропусна по-голямата част от дебатите около първия вот на недоверие.
Припомняме, на 10 юни представители на БСП и ДПС внесоха в деловодството на Народното събрание искането за вот на недоверие заради провал в антикризисната политика. То беше подкрепено от 68 депутати.
До вота се стигна, след като Конституционния съд реши, че 6-месечната задължителна дистанция между исканията за оставка на кабинета противоречи на основния закон.
След дълги консултации БСП и ДПС се споразумяха да предложат два вота – за провал в антикризисната политика през юни и за провал на цялостната политика през юли. Двете партии имат общо 75 депутати, а за сваляне на правителството ще им трябва подкрепата на над 50% от присъстващите народни избраници.
От друга страна, ГЕРБ разполагат със 117 народни представители, като освен това най-вероятно почти всички независими (отцепници от РЗС и „Атака“-бел.ред) ще подкрепят кабинета. Интересна ще бъде позицията на традиционния партньор на управляващите „Атака“ (със 17 депутати). Националистите започнаха да се отдалечават от ГЕРБ след инцидента пред софийската джамия и отказа лидерът им Волен Сидеров да оглави парламентарната комисия „Антимафия“.
„Синята коалиция“ обяви, че няма да участва нито в дебатите, нито в самото гласуване. Според Мартин Димитров и Иван Костов, настоящият вот е PR акция на опозицията и те искат да се разграничат както от нея, така и от управляващите.