Завършващите образованието си във Великобритания са на първо място по студентски дългове в развития свят
Снимка: Архив Ройтерс
Голяма част от завършилите висше образование във Великобритания успяват да изплатят своите студентски дългове средно чак когато навършат 50 години. Три четвърти от тях обаче никога не изплащат напълно задълженията си, пише Bloomberg, като се позовава на проучване на Института за фискални изследвания.
Завършващите на Острова в края на обучението си дължат средно по 51 хил. паунда (66 хил. долара) заради високите такси и скъпата издръжка в страната.
Студенти от семействата с най-ниски доходи завършват с най-високи нива на дълг, достигащ и 57 хил паунда. Задълженията на една трета от най-бедните студенти се увеличават с около 30% от 2012 г. насам, а за една трета от най-богатите дълговете се повишават с по-малко от 10%.
Според доклада това нарежда завършващите образованието си във Великобритания на първо място по студентски дългове в развития свят.
Изследването показва още, че обучението в по-евтини специалности, като изкуства и хуманитарни науки, поскъпва много повече (с 47%) в сравнение с много по-скъпите специалности, като инженерните науки, при които ръстът в разходите достига 6% за периода между 2011 и 2017 г.
В началото на годината стана ясно, че до 2020 г. е подсигурено финансирането на европейските студенти във Великобритания, независимо от референдума за напускането на Европейския съюз. Това съобщи Благовеста Евтимова, експерт в консултантската къща “Дарби”, която представи новостите в приема за кандидатстване за 2017 г. в университетите в чужбина.
Тя увери, че първокурсниците, които ще започнат да учат във Великобритания през септември-октомври 2017 г., могат да са спокойни, че през целия период на обучението си ще могат да разчитат на британските заеми и на шотландските субсидии за покриване на обучението.
От 2011 г. насам средно между 1 650-1 800 български студенти на година се записват в британски университети, като общият им брой за 2015 г. е бил 6 195. Това ни отрежда 9-то място сред държавите от ЕС.
По статията работиха: Веселина Василева, редактор Миглена Иванова
investor.bg