Твърде скъпи: Великобритания ще спре да купува пет препарата за лечение на COVID-19

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
137

Шотландският първи министър Никола Стърджън получава бустерна ваксинация срещу COVID-19 и ваксина срещу грип, за да насърчи ваксинационната кампания за подсилващи дози преди зимата, в централната джамия на Глазгоу

Британската агенция, която определя дали лекарствата трябва да се използват в Националната здравна служба (NHS), препоръча спиране на използването на пет лечения за COVID-19, включително антивирусното хапче на Merck & Co за пациенти с висок риск, позовавайки се на опасения за ефективността на разходите.

Прегледът на наличните терапии, извършен от Националния институт за върхови постижения в здравеопазването и грижите (NICE) и публикуван в сряда, е първият, който засяга лечението на COVID-19 в здравни заведения.

Със значително намаляване на смъртните случаи и случаите, свързани с COVID, на много държави им предстои да преценят как ще излязат от фазата на извънредна ситуация в общественото здравеопазване, която беше обявена в началото на пандемията, пише „Ройтерс“.

Препоръките са чернова, каза NICE, и докато не бъдат публикувани окончателните насоки, достъпът до лекарства за COVID-19 ще продължи, както е. Не се казва кога ще бъдат публикувани окончателните насоки.

NICE призна, че има доказателства, че молнупиравирът на Merck и прилаганият в болница антивирусен ремдезивир на Gilead Sciences Inc са ефективни при лечението на COVID-19.

Но тя каза, че не препоръчва използването им при текущите цени, тъй като оценките за рентабилност са по-високи от това, което счита за приемливо използване на ресурсите на националната здравна система.

Експертите препоръчват отказ и от три други терапии за лечение на COVID, включително Sotrovimab на GSK и Vir Biotechnology, терапия с антитела, за която Световната здравна организация препоръча през септември да не се използва.

Другите две терапии, за които се препоръчва прекратяване на прилагането, са комбинирани лечения с антитела, Evusheld от „Астра Зенека“ и Ronapreve на „Рош“.

В същото време агенцията препоръчва три нови лечения за COVID при възрастни, които все още очакват одобрение за употреба в Обединеното кралство. Това са пероралният антивирусен препарат Paxlovid на „Пфайзер“ и две преработени лекарства за артрит – RoActemra от „Рош“ и Olumiant, произвеждан от „Ели Лили“.

„Лекарствата са основен фактор в стратегията на правителството за „живот“ с COVID, тъй като осигуряват предпазна мрежа за онези, които не са в състояние да приемат ваксините“, каза Стивън Грифин, доцент в Института за медицински изследвания в Лийдс.

Прекратяването на употребата на тези лечения ще направи още повече хора уязвими, добави той пред „Ройтерс“.

Прегледът на рентабилността идва на фона на подготовка в различни държави за промени по отношение на третирането на COVID-19.

Миналата седмица обаче администрацията на президента Джо Байдън каза, че Съединените щати ще запазят извънредното положение за общественото здравеопазване заради пандемията от COVID, за да могат милиони американци да продължат да получават безплатни тестове, ваксини и лечение.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!