Защо ферментиралите храни повишават
имунитета, борят се с алергиите и помагат за отслабването
При ферментацията на определени храни като киселото зеле, синьото сирене и киселите краставички, се получават полезни бактерии и дрожди. Тези дрожди „изяждат“ храната преди нас, намаляват нивата на захарите и скорбялата и така хранителните вещества се усвояват по-лесно от организма, констатират учени от Университета в Кеймбридж. Някои микроорганизми дори произвеждат вещества, като естествения консервант млечна киселина, който окислява средата в червата и стимулира производството на полезни бактерии. Ферментиралите храни са естествен пробиотик. Ето защо учените смятат, че редовната консумация на ферментирали нискомаслени млечни продукти, като кисело мляко, прясно сирене и извара, може да намали риска от диабет тип 2 с 25% в продължение на 11 години.
Препоръчват се и други ферментирали храни, например осолени маслини, различни видове месо и сирена. Те повишават имунитета, борят се с алергиите и помагат за отслабването, като придават чувство за ситост.
Млечнокиселите бактерии са полезни за имунната система, предпазват от диария и стомашни язви, дори успокояват алергиите. Зеленчуците са богати на подобни бактерии, оттук идва и повишеният интерес към киселото зеле и туршията във Великобритания и САЩ.
Според други изследвания бактериите на млечна киселина, които са главните виновници за ферментацията на киселото зеле, помагат на организма да се бори с раковите образования, като подсилват имунитета на тялото. Тези бактерии не позволяват на чревните ензими да се превърнат в канцерогени, а стимулират прокарцерогени, които са безопасни.
Специалисти са направили множество проучвания на киселото зеле и са доказали, че благодарение на млечно киселинните бактерии, които съдържа се поема нитрата и успешно го приспособява. Чрез това действие няма как да бъде образуван нитрозамин, който е виновник за отключването на рака. Вторичните галенови киселини увеличават риска от образуването на тумори, а редовната консумация на кисело зеле действа благоприятно на организма, като не позволява на първичните (добрите) да се преобразуват и да стана вторични.
Честата консумация на кисело зеле предпазва организма от развитието на болестотворни микроби и ще възтановява стомашно-чревния тракт. При проблеми с храносмилателната система се препоръчва консумацията на 200 грама кисело зеле всеки ден за период от 20 дни.
Киселото зеле е богат източни на витамин В12, а той е жизненоважен за правилното функциониране на нервната система. Също така той спомага до клетките да достигне достатъчно количество кислород. Витамин В12 е много важен за костите, клетъчния растеж и работата на сърдечния мускул. Чрез консумацията на кисело зеле, което съдържа и магнезий, се подобрява и работата на сърцето.
blitz.bg