ЕС ще предложи забрана за внос на руски петрол, а Джил Байдън ще се срещне с украински бежанци и хуманитарни работници в Европа тази седмица
Бягащи от Мариопул украинци пристигат на сборния пункт в Запорожие. Снимка: EPA/ROMAN PILIPEY
В понеделник Украйна съобщи, че е потопила два руски военни кораба в Черно море, а при руска ракетна атака в Одеса са загинали цивилни граждани, докато Европейският съюз се приближава до забрана за внос на руски петрол заради инвазията на Москва.
Украйна разпространи видеоматериал, на който се вижда как според нея въоръжени безпилотни летателни апарати Bayraktar TB2 удрят двата патрулни кораба клас „Раптор” в 4:51 ч. местно време в понеделник близо до Змийския остров, който руските сили превзеха в първия ден на войната на 24 февруари. И двете лодки изглежда са били ударени, но не е ясно дали са потънали. Русия не коментира украинското твърдение, но заяви, че е свалила три безпилотни самолета Bayraktar близо до Змийския остров, без да предостави доказателства.
През последните дни украинските военни заявиха, че са извършили няколко въздушни удара по стратегическия остров, разположен на 22 мили от украинското крайбрежие югозападно от Одеса, като са унищожили системата за противовъздушна отбрана и други тежки оръжия на руската военна част, която го е окупирала. Двете лодки в района, всяка от които може да превозва по 20 морски пехотинци в допълнение към тричленен екипаж, вероятно са превозвали подкрепления и запаси, пише The Wall Street Journal.
Островът има голямо символично значение за Украйна, тъй като защитниците му отказват да се предадат – според украинската версия на събитията, превърнала се в национална легенда – и заявяват по радиото: „Руски военен кораб, върви си по дяволите”, когато руският черноморски флагман, ракетният крайцер „Москва”, се приближаваше с ултиматум към тях на 24 февруари.
Самият „Москва” беше потопен от украински ракетен удар на 14 април, а десетки моряци все още са обявени за изчезнали от руските власти. От началото на войната Украйна потопи и руския десантен кораб „Саратов” и повреди поне още един при ракетен удар по окупираното от Русия пристанище Бердянск в Азовско море.
В понеделник Русия неколкократно изстреля крилати ракети по Одеса. При следобедния удар, който засегна и руска православна църква, според местните власти са загинали няколко цивилни, включително 13-годишно дете. По-рано през деня руски удар беше насочен към стратегически мост край Одеса – третата подобна атака срещу съоръжението през последните дни. Мостът осигурява единствената вътрешна връзка със западната част на Одеска област, която е обърната към Змийския остров. До района може да се стигне и по суша през Молдова.
Междувременно в Полша председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси на САЩ заяви, че щатите и европейските им съюзници ще продължат да работят за укрепване на НАТО, след като тя и делегация от американски законодатели се срещнаха с полския президент Анджей Дуда.
Пелоси, която преди това пътува до Украйна, заяви, че САЩ са благодарни на Полша, че е отворила вратите си за милионите бежанци от Украйна след нахлуването на Русия.
„Нашите членове обсъдиха продължаващия ангажимент на страните ни към Украйна, особено в момент, когато Конгресът се подготвя да превърне новото искане на президента Байдън за допълнителна помощ в областта на сигурността, икономиката и хуманитарната помощ в законодателство”, заяви Пелоси.
Първата дама на САЩ Джил Байдън ще пътува до Европа по-късно тази седмица, където ще се срещне с украински бежанци и хуманитарни работници. Повече от 5,5 милиона души са избягали от Украйна от началото на войната, съобщи ООН в понеделник. Много повече хора са вътрешно разселени.
САЩ, съюзниците им от НАТО и други западни държави засилиха подкрепата си за Украйна, като ѝ предоставиха тежко въоръжение, обучение и разузнавателни данни. Пентагонът е доставил около 80% от 90-те гаубици, които САЩ са обещали на Украйна, а около 170 украинци са обучени да работят с гаубиците, като скоро ще бъдат обучени още, заяви в понеделник високопоставен служител на отбраната на САЩ.
Във вторник президентът Байдън трябва да говори за помощта за сигурност, която САЩ предоставят на Украйна, по време на посещение в завод на Lockheed Martin Corp. в Алабама. Компанията произвежда оръжейни системи, като противотанковите ракети Javelin. САЩ са предоставили на Украйна повече от 5500 ракети Javelin, но не разкриват колко са останали в инвентара й.
В отговор на засилената подкрепа за Украйна руският президент Владимир Путин и външният министър Сергей Лавров предупредиха, че Москва може да отвърне на удара.
Някои западни официални лица изтълкуваха решението на Русия да спре доставките на природен газ за Полша и България миналата седмица като най-голямото подобно отмъщение досега и предупредиха, че скоро може да бъдат атакувани още страни, които разчитат на руските енергийни доставки.
Високопоставени дипломати от ЕС заявиха в понеделник, че блокът от 27 държави вероятно ще предложи прекратяване на покупките на руски суров петрол преди края на 2022 г., както и забрана за закупуване на руски рафинирани петролни продукти до края на годината. Те добавиха, че предложенията ще бъдат разпратени до държавите членки на ЕС във вторник, а решението може да бъде взето още тази седмица.
Предложенията ще бъдат в основата на шестия пакет от санкции на ЕС, насочени срещу Москва заради инвазията ѝ в Украйна. Словакия и Унгария ще получат допълнително време за въвеждане на ембаргото поради особено голямата си зависимост от руския петрол.
В понеделник руските сили продължиха да оказват натиск в източната част на украинския регион Донбас, като северно от град Славянск се водеха тежки боеве. Украинските сили взривиха в понеделник мост между Славянск и град Лиман, който е подложен на руска атака – ход, целящ да забави руското настъпление.
Украински официални лица заявиха, че през последните дни са нанесли серия от удари по руски предни бази в района на Изюм северно от Славянск, като са убили висши командири, включително генерал. Твърдението не може да бъде потвърдено по независим начин, поясняват от WSJ. Кадри от безпилотни самолети, публикувани от украински доброволци, работещи с военните в понеделник, показват серия от прецизни удари по голяма група руски бронирани машини южно от Изюм.
Оказването на натиск върху руските снабдителни линии в самата Русия изглежда се е превърнало в ключова част от усилията на Украйна да отблъсне настъплението на Москва. В руската Белгородска област, която е плацдарм за руските атаки срещу втория по големина украински град Харков и Донбас, губернаторът Вячеслав Гладков съобщи в Telegram, че се е събудил рано в понеделник заради две силни експлозии, които разтърсили града.
По-късно Гладков пояснява, че експлозиите са били причинени от руски самолети, които са изпълнявали бойна мисия, и че безопасността на жителите никога не е била застрашена.
Някои видеоклипове, публикувани от жители на Белгород в социалните мрежи през нощта, изглежда показват самолети, които пускат сигнални ракети в нощното небе, докато други показват звук от силни експлозии или звукови удари.
През последните седмици в Русия неколкократно се случиха инциденти, а редица експлозиите разрушиха руски складове за боеприпаси, съоръжения за гориво и железопътни мостове в граничните райони Белгород, Брянск и Курск, които служат като логистични бази за руските сили, атакуващи Украйна. Имаше и серия от необясними пожари във военни обекти дълбоко в Русия.
В понеделник руските държавни медии съобщиха, че при един от тези пожари са загинали двама работници, а друг е бил ранен в завод за производство на боеприпаси за многоцелеви ракетни системи „Град” и „Смерч” и бойни глави за крилати ракети в руския град Перм. Според държавните медии при друг пожар на 21 април са загинали 17 служители в централния изследователски институт на руските военновъздушни и космически сили в град Твер, близо до Москва. Наред с други оръжия, съоръжението разработва и крилатите ракети „Искандер”.
Русия обвинява Украйна в спорадични нападения и саботажи на своя територия, а миналия месец предупреди, че ще нанесе удари по „центровете за вземане на решения” в Киев, ако нападенията на руска територия продължат. Украинските официални лица възприеха политика на некоментиране на събитията на руска територия, а съветникът на украинския президент Михайло Подоляк неотдавна определи експлозиите в руските гранични райони като карма за предполагаемите руски военни престъпления в Украйна.
През последните дни избухнаха два едновременни пожара в петролен склад и военно съоръжение за гориво в руския град Брянск, който също е близо до границата с Украйна. Преди това складове за гориво се взривиха в Белгород в резултат на нещо, което изглеждаше като атака от украински хеликоптер.
През последните няколко седмици Курск, Белгород и други региони в близост до Украйна са в състояние на втора най-висока степен на тревога за терористична заплаха, което позволява създаването на военни и полицейски контролно-пропускателни пунктове в целия регион и засилено патрулиране от страна на служителите по сигурността, наред с други мерки за безопасност.
Очаква се автобуси под надзора на ООН, превозващи около 100 цивилни евакуирани от стоманодобивния завод “Азовсталь” в Мариупол, да пристигнат в Запорожие след пауза в контролираната от Русия територия, съобщиха официални лица.
Служител на ООН заяви в понеделник, че пътуването на конвоя се е забавило заради руски контролни пунктове. Губернаторът на Запорожка област Олександър Старух заяви, че той е задържан в окупирания от Русия град Манхуш край Мариупол. Той не даде повече подробности.
Град Запорожие, разположен на около 200 км северозападно от Мариупол, се превърна в отправна точка за стотици жители, които напускат обсадения пристанищен град, контролиран сега от руските сили. Всеки ден семействата, които са успели да избягат, спират на големия паркинг на търговски център в покрайнините на Запорожие, където доброволци ги регистрират като вътрешно разселени граждани и ги насочват към местата в града, които предлагат хуманитарна помощ за бягащите от руската окупация и районите на сражения.
В понеделник Александър Воротилин пристига на паркинга с разбит автомобил „Лада” заедно със съпругата си и двете си деца тийнейджъри след двудневно пътуване от Мариупол. Семейството е напуснало града в събота сутринта и е било спряно на множество руски контролно-пропускателни пунктове по пътя си, преди да им бъде отказано да преминат през окупирания от Русия град Василовка, казва той, където са прекарали две нощи в къща, изоставена от собствениците си по време на руското настъпление, преди да им бъде разрешено да продължат пътуването си.
43-годишният Воротилин заяви пред WSJ, че апартаментът на семейството му в Мариупол е бил разрушен от руските бомбардировки и той е прекарал предишните седмици в пристанището, където работи като механик. Той каза, че е било трудно да напусне по-рано, защото окупационните власти не са пускали жителите навън. Условията в града – отрязан от електричество, с прекъснат сигнал на мобилните телефони и бързо намаляващи запаси от вода и храна – са били ужасни.
„Ние не живеехме. Само оцелявахме”, казва той. „Бягахме под бомбите, за да си донесем вода”.
Руските войници проверяват документите на всеки жител, който излезе навън, и искат да знаят къде отива, казва Воротилин. След като превзеха по-голямата част от града, окупационните власти възстановиха сигнала на мобилните телефони, но разрешиха само на един доставчик да работи, каза Воротилин: Feniks, компания, създадена през 2015 г. в проруската сепаратистка Донецка народна република и непризната в Украйна.