УНИЦЕФ: 626 хил. деца живеят в социални домове в Централна и Източна Европа

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
762

Изоставянето на деца - практика, наследена от комунистическо време, от края на Втората световна война до 1990 г., е широко разпространено в 22-те страни от Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз, предаде Франс прес, като цитира Жан-Клод Льогран, представител на УНИЦЕФ за страните от бившия съветски блок.

Държавните институции в тези страни осигуряват подслон на 626 000 изоставени деца, от които най-малко 31 000 са на възраст под три години, уточнява той.
Със 780 изоставени деца под три години на 100 000, България държи първо място по дял на децата на тази възраст, настанени в приюти, според УНИЦЕФ-България, посочва агенцията.
Ако едно бебе е лишено от общуването с възрастен, това забавя неговото развитие и „влошава проблемите му“, смята френският психиатър Борис Сирюлник, който придружава мисия на УНИЦЕФ в България.
Давайки си сметка за проблемите, българското правителство предвижда да закрие 32 институции, подслоняващи повече от 1800 деца под три години, от които 40 процента са с увреждания, продължава агенцията. Идеята е „да се блокира източника“ за изоставянето на децата в домовете, където живеят общо 7000 деца и юноши, предава БТА. Първият дом с 32 деца е затворен в края на 2010 г. в Тетевен, а осем други по-малки заведения, подслоняващи общо 311 малки деца, трябва да бъдат затворени до 2014 г.
Домът в Шумен, обитаван през 2010 г. от 104 малки деца, е намалил броя им до 42 с помощта на УНИЦЕФ и на български неправителствени организации, по-специално за подготовка на приемни семейства – услуга, която едва сега прохожда. Резултатите не закъсняват. „Тригодишната Милена, която беше неподвижна в този дом, година по-късно ходи, подскача и говори“, радва се Нели Петрова, председател на Института за социални дейности и практики, цитирана от агенцията.
Перспективата за затваряне на големите домове обаче остава неясна. Социалните служби и неправителствените организации се стараят да помагат на семействата в неравностойно положение, по-специално от ромското малцинство, и на безработните майки, да се стабилизират, за да не изоставят децата си. С помощта на ЕС се откриват детски заведения. Осиновяването, особено на малки деца с увреждания, се насърчава, допълва Франс прес.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!