Увеличават се кибератаките към България, най-много са от Русия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
30
epa07544072 (FILE) - ILLUSTRATION - A person sits in front of a computer screen in Moers, Germany, 04 January 2019 (reissued 03 May 2019). According to media reports German and US investigators have jointly succeeded in striking a blow against illegal Internet marketplace The Wallstreet Market site, which was considered the second largest Darknet forum for drugs, hijacked credit cards and forged identity papers. The operators were primarily targeting the US market. They are in custody in Germany. EPA/SASCHA STEINBACH

Източник: EPA/БГНЕС

Най-много кибератаки към страната ни има от територията на Русия. Това обяви заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов, цитиран от БНТ.

По време на конференцията между България и Кралската прокуратура на Великобритания на тема “Киберсигурност” той подчерта, че киберпрестъпленията са престъпленията на новото време и са такива, за които няма граници.

По негови думи човек може да е в една държава, но да извършва престъпления в друга. По тази причина доброто сътрудничество между правоохранителните и правоприлагащите органи било от изключителна важност, за да може тези престъпления да бъдат разкрити и извършителите изправени пред съд.

За съжаление киберпрестъпленията се увеличават, отбеляза Сарафов. Той отчете, че животът се дигитализира все повече и се увеличава броят на доставчиците на облачни услуги.
Шефът на НСлС заяви, че все по-голяма част от информацията отива в облачното пространство и вероятно почти всички престъпления, които се извършват и в реалния живот.

Той отбеляза, че във виртуалния свят остават повече следи, отколкото в реалния, стига да може човек да ги търси.

“С необходимите технически възможности и с необходимия софтуер, с който разполагаме именно благодарение на колегите ни от Съединените щати и Великобритания за нас те са лесно доказуеми. Нека никой да не си мисли, че е скрит зад компютъра и е анонимен. Напротив – тези престъпления дори се доказват по-лесно, стига да имаме необходимите познания и оборудване, и като софтуер, и като хардуер”, подчерта Сарафов и допълни, че в момента страната ни разполага с такова благодарение на Великобритания и САЩ.
Той посочи, че обикновено кибератаките се извършват от Русия.

Имаме известни съмнения, че в Русия са структурирани специални звена за такива атаки, дали са на държавно ниво, дали са се структурирали група хакери, тепърва ще установим, коментира Сарафов.

Той отново посочи, че основно кибератаките и престъпления се вършат от територията на Русия, поради което комуникацията с руските власти е трудна, защото очевидно от там било трудно да се очакват отзивчивост и комуникация.

Припомняме, в рамките на месец бяха извършени няколко хакерски атаки срещу правителствен сайт.
На 15 октомври хакери направиха опит да блокират достъпа до над десет сайта на държавни институции, както и сайтовете на медии, телекомуникационни компании, летища и банки.

Тогава главният прокурор Иван Гешев съобщи, че атаката е дошла от територията на Русия и по-конкретно от група хакери, базирани в руския град Магнитогорск.

Военният министър Димитър Стоянов пък изрази предположение, че замесването на името на България във взрива на Кримския мост, заедно с кибератаките, са свързани действия.

На 13 ноември пък хакери удариха интернет страницата на Министерския съвет.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!