В отговор на пуснатите “килъри”: Управляващите пак заплашиха съдебната власт с ДАНС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
697

Пълна или частична смяна на Висшия съдебен съвет (ВСС) и консултации с Европол и ФБР

за качеството на събраните от полицията и прокуратурата доказателства – това е ответната реакция на изпълнителната власт на решенията на Софийския апелативен съд от вторник да бъдат освободи задържаните при операциите “Килърите” и “Всичко коз”.

В сряда в серията коментари, с които премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов определиха съдебните решения като “провокация към държавата и управлението”, се включи и зам. главният прокурор Бойко Найденов. “Пуснаха тези, които са готови да изпълнят мокра поръчка срещу настоящия премиер”, заяви заместникът на Борис Велчев.

“Ясно е, че Висш съдебен съвет, в който са изпратени представители на БСП, ДПС и НДСВ и може би да добавим Красьо Черния в пазарлъците, не може да е Висш съдебен съвет, който да направи реформата в съдебната система”, заключи Борисов още във вторник вечерта.

Тезата му доразви вицепремиерът Цветанов, според когото е дошло времето да бъдат използвани поправките в Закона за съдената власт, написани от Министерството на правосъдието, които предвиждат членовете на ВСС да минат през проверка от службите, за да получат допуск за работа с класифицирана информация.

“Има достатъчно обективни критерии, по които може да бъдат взети и съответните допълнителни попълнения, които трябва да бъдат направени, при хора, които евентуално не биха покрили критериите за надеждност и боравене с класифицирана информация”, заяви вътрешният министър пред Би Ти Ви. Пред “Дневник” вътрешният министър разясни: “Който не издържи проверката, не би трябвало да остане член на съвета, най-малкото моралът го изисква.”

Проектът на правосъдното министерство обаче не дава възможност на управляващите да подменят изцяло или частично членовете на ВСС. Той предвижда, че който от тях не бъде обявен за надежден от службите, просто няма да участва на заседанията на съвета, на които се обсъжда секретна информация. Дори и в този си вид проектът разбуни духовете сред магистратите и беше обявен от съдиите като опит на изпълнителната власт реално да контролира и да кадрува в съдебната.

Причината е, че решението кой е годен да чете тайни се взема след проверка от ДАНС. Отказът за допуск не се мотивира, нито пък може да се обжалва. Така без ясни критерии и при пълна непрозрачност проверяваният се обявява за ненадежден.

Ако в закона бъде записано, че при отказан допуск членовете на ВСС трябва да напуснат органа, на практика ще се стигне до ситуация, в която службите реално ще избират съдебния съвет, а оттам и всеки магистрат.

“Проектът ни е този, който сме обявили официално”, заявиха от Министерството на правосъдието в отговор на въпрос на “Дневник” дали предвид изказаните от Цветанов намерения за смени във ВСС вече не се работи по поправки, които да позволят уволнението на негови членове без допуск до тайни. От МВР отказаха коментар дали обмислят да предложат подобни промени.

Зам. главният прокурор Бойко Найденов обяви, че с освобождаването на “килърите” обвинението е поставено в позиция партер, защото трябва да мисли за защита на свидетелите. “Тази група действително е приемала да изпълни и мокра поръчка срещу Борисов.

Нещата са страшни, но колегите продължават да работят, няма да спрем”, заяви той. Информацията, че групата е готвела атентат срещу Борисов, беше публикувана във в. “24 часа” и досега не беше потвърдена. В делото, внесено в съда за арестите на петимата й членове, няма и дума по въпроса.

Премиерът не спомена атентата в коментара си, но посочи, че “още преди десетина дни” е прочел, че “има нагласа да се бойкотират дела, без да конкретизира къде е било написано това”. Борисов обеща до два дни да бъдат събрани още доказателства по операция “Килърите”.

“Това, че окръжният съд ги задържа, за мен е достатъчно. Сега ще съберем и доказателства за апелативния”, бяха думите му.

Не стана ясно пред кого ще бъдат представени тези доказателства, тъй като решенията на магистратите във вторник за мерките за неотклонение са окончателни и не могат да бъдат обжалвани. Премиерът изрази недоумение от различното тълкуване на съда и прокуратурата  за годността на доказателствата.

“Не мога да разбера, когато всички учат на едни и същи банки, как след това се оказва, че едните (прокурорите – бел. ред.) стават глупави и не могат да водят разследване и да събират доказателства, а съдиите разбират всичко. Това ми се вижда крайно нелогично. Приемаме, че полицаите не ни бива, но това – не мога.”

След това заяви “Доказателствата по някои от полицейските операции ще бъдат преведени на английски, за да попитаме ФБР и Европол как те биха реагирали и дали биха осъществили операциите, ще видим какво е недостатъчно и ще го поправим.” 

“Обществото трябва да бъде наясно, че нито освобождаването от ареста означава невинен, нито задържането – виновен. Въпросът за вината на подсъдимите се решава с влязла в сила присъда”, беше коментарът на председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев.

“Когато прехвърчат искри между властите, се радва само престъпният свят”, заяви говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова и допълни, че “едно е да твърдиш, че имаш доказателства, друго е да ги представиш пред съда”.

“Смятате ли, че инстинктът за самосъхранение на тези три съдийки, които взеха решенията, би им позволил да направят нещо, което противоречи на доказателствата, да направят такъв напук на МВР, че да си сложат главите в торбата”, попита още Куцкова. Колегата й от Софийския апелативен съд Калин Калпакчиев определи реакцията на изпълнителната власт на решенията на съда като проблематична. Според него по този начин се нарушават демократичните правила и се манипулира общественото мнение.

Специализираният съд и ГДБОП ще се борят с престъпността в една сграда

Бъдещият специализиран съд за тежки престъпления и антимафиотите се събират на едно място в сградата на столичната ул. “Черковна”, където сега е ръководството на ДАНС. Това съобщи премиерът Бойко Борисов вчера. Правителството одобри отпускането на общо 8.2 млн. лв. за осигуряване на “адекватна база и сграден фонд” на МВР, ДАНС и Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ). В момента ръководството на ДАНС е на ул. “Черковна”, а останалите служители – на бул. “Черни връх”. Там сега е и Главна дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП). “Двете служби на “Черни връх” са разделени от едни решетки, които аз като главен секретар ги режех, но сега може отново да съществуват, за да не си говорят служителите”, каза Борисов. Събирането на ДАНС на “Черни връх” ще струва над 4 млн. лв. Други 1.47 млн. лв. се дават на МВР за преместването на ГДБОП на “Черковна”. За ДКСИ са предвидени 2.66 млн. лв. за доизграждане на комуникационна система, както и за обзавеждане и оборудване на сградата й на бул. “Цариградско шосе”.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!