Тя ще избухне в случай на нова рецесия, гласи доклад от Международния валутен фонд
Въпрос на време е световната икономика да бъде взривена от бомба за 19 трлн. долара, която би избухнала в случай на рецесия. Въпросните трилиони са натрупани фирмени дългове, които растат, тъй като ниските лихви насърчават компаниите да теглят още кредити. Това предупреждение идва от Международния валутен фонд (МВФ), пише The Guardian.
Докладът на Фонда гласи, че почти 40% от корпоративния дълг в осем държави – САЩ, Китай, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Испания – няма да може да бъде обслужван, ако следващата рецесия е дори наполовина толкова сериозна, колкото тази от 2008 г.
МВФ се опасява, че натрупването на дълг прави световната финансова система изключително уязвима и предупреждава държавите да не повтарят грешката от началото на хилядолетието, когато предупредителните знаци за пазарен крах бяха игнорирани.
Институцията предупреждава още, че цените на акциите в САЩ и Япония са надценени, а кредитният спред на облигационните пазари – компенсацията, която инвеститорите искат срещу риска, изглежда твърде нисък, ако се вземе предвид състоянието на световната икономика.
По думите на автора на последния доклад, при наполовина по-слаба рецесия спрямо тази от 2007 – 2008 г., дългът, който компаниите дължат и по който не могат да покрият лихвите с печалбата си, може да нарасне до 19 трлн. долара или общо 40% от общия корпоративен дълг в икономиките, включени в изследването.
economic.bg