Илюстративно изображение на касова бележка, която ще се издава от днес при поручаване на пратка в пощата.
От днес влизат в сила нови правила за онлайн покупките от чужбина, според които дори и пратките под 30 лв. вече ще се облагат с ДДС, ако са от страни извън ЕС.
Това засяга поръчките, направени в популярни платформи за онлайн търговия в Китай и САЩ, но също така и във Великобритания.
Няма промяна за получаването на малки пратки със стоки с нетърговски характер с произход от трета страна, когато те са изпратени от физическо лице до физическо лице и общата им стойност е до левовата равностойност на 45 евро.
Промяната е, защото влиза в сила нов режим за електронната търговия в целия ЕС. Едно от основните изисквания в него е, че всички търговски стоки, идващи от страни извън съюза, ще се облагат с ДДС и за тях ще се изисква и митническа декларация. Който не може да се справи с новите документи и условия, може да плати на пощите или куриери да го представляват и попълват данните, но сумата за това може да наближи 50 лева за нещо, което вероятно струва 10 пъти по-малко.
Досега всичко, декларирано със стойност под 30 лв., стигаше директно до адрес на получателя, а митниците спираха избирателно за проверка отделни пратки. От днес няма такъв праг, новият праг, до който действа по-опростена процедура, е 150 евро или равностойността им в лева. Но митниците продължават да имат право да задържат която поискат пратка и да поискат допълнителни документи, доказващи стойността на стоката (разпечатки за плащането и за поръчката). Митническите органи не налагат такси за извършването на митнически контрол или за друга форма на прилагане на митническото законодателство, но това не важи за оторизираният да представлява получателя.
Избралите да подадат електронна митническа декларация без посредник се нуждаят от EORI номер, квалифициран електронен подпис (КЕП) и регистрация за подаване на данни по електронен път в е-портала на Агенция “Митници”. Но трябва да се има предвид, че този документ не е от най-елементарните и изисква познания като например как се определя тарифният код на стоката.
“Български пощи” може да подаде към митниците съответната нова митническа декларация с намален набор от данни по колона Н7 (струва 3.90 лв.) и да събере от купувача ДДС в пощенския клон. Но при определени условия действат други правила, за които таксите са в пъти по-високи. Получаващите покупките си в първите седмици след промяната трябва да внимават кога е направена митническа обработка на стоката им, защото ако е преди 1 юли, таксите са съвсем различни.
Тепърва ще се види доколко служителите в отделните пощенски клонове ще са способни правилно да събират и ДДС по пратките.
Опитът в София от последните две години лично да се носят документи и да се освобождава пратка означава да се отиде до Българския разменно-сортировъчен център (БРСЦ) на пощите, където има и специализирано митническо бюро. Проблемът е, че центърът се намира извън града – малко преди да започне магистрала “Хемус” в кв. “Нова Враждебна” на ул. “Челопешко шосе” 31.
При отварянето на центъра през 2019 г. бе съобщено, че гражданите ще спестят време, пратките ще се обработват и доставят по-бързо, ще се спестят транспортни разходи. В действителност често гражданите дори не знаеха, че пратката им е спряна в складовете на центъра и ако не си ги потърсят в срок от няколко седмици (обикновено 3) има риск тя да бъде върната на изпращача.
Репортер на “Дневник” видя, че бюрото за клиенти пред БРСЦ представлява просто пригоден контейнер до входа, а за чакащите не просто няма място къде да седнат, но и ако вали, трябва да чакат на опашка под дъжда.
dnevnik.bg