Великобритания държи на отказ от юрисдикцията на Съда на ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
212

Същевременно Лондон предлага Брюксел да се придържа към съществуващата система за разрешаване на трансгранични граждански спорове след Brexit
Премиерът на Великобритания Тереза Мей. Снимка: Архив Ройтерс
Великобритания призовава Европейският съюз (ЕС) да се придържа към съществуващата система за разрешаване на трансгранични граждански спорове след Brexit, като разширява и списъка с предложенията си за бъдещите връзки в опит да продължи преговорите с Брюксел, предава Ройтерс.
В третия от петте доклада, които ще бъдат публикувани тази седмица, правителството на Тереза Мей очертава как иска да поддържа тясно сътрудничество с ЕС при разрешаването на спорове, вариращи от разтрогване на бракове до дела на малките предприятия срещу доставчици от ЕС.
И в този случай британското правителство затвърждава желанието си да се откаже от пряката юрисдикция на съда на ЕС.
“Международното гражданско съдебно сътрудничество е в общ интерес на потребителите, гражданите, семействата и бизнеса в ЕС и във Великобритания“, посочва се в документа.
“Тази рамка ще бъде на реципрочна основа, която ще отразява отблизо настоящата система на ЕС и ще осигури ясна правна основа за подкрепа на трансграничните дейности след оттеглянето на Великобритания“, допълва се в доклада.
Великобритания иска да започне да преговаря за бъдещите връзки с ЕС след напускането на блока през март 2019 г. Брюксел обаче иска да види “достатъчен напредък” в разговорите за развода – включително финансовите въпроси и статута на гражданите на ЕС на Острова, преди да продължи с преговорите, припомня информационната агенция.
Министърът на правосъдието Дейвид Лидингън заяви, че Великобритания и ЕС се нуждаят от “още по-тесен набор от споразумения за сътрудничество” за защита на гражданите и бизнеса при трансгранични спорове.
Документът обаче не дава почти никакви подробности за начина, по който се очертава да се запазят по-голямата част от правните отношения с ЕС, след като Великобритания излезе от юрисдикцията на Съда на ЕС. Алисън Макгавърн, проевропейски депутат от опозиционната Лейбъристка партия, казва, че предложенията показват “ужасната грешка” да се предложи отказ от юрисдикцията на Съда на ЕС.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!