Великобритания е заплашена от скок в цените на храните без работниците от ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
369

Търговски асоциации призовават правителството да вземе мерки, за да запази европейската работна ръка
Снимка: Архив, Ройтерс
Великобритания ще се изправи пред по-високи цени на храните без работниците от други европейски страни, пише Би Би Си, като се позовава на официално предупреждение на 30 асоциации по храните и напитките на Острова.
В писмо, публикувано в Guardian, те твърдят, че работниците от Европейския съюз (ЕС) играят важна роля във веригата на доставките. Някои от тях вече започват да напускат. С писмото си организациите призоват правителството да предложи “недвусмислено успокоение” за правото на тези хора да останат да работят в страната.
В отговор вътрешното министерство заяви, че „техният глас се чува“.
Близо четири милиона души във Великобритания са заети в различни сфери – от дърводобив до производство за продажба на храни и напитки. В производството на храни малко под една трета от работниците са от ЕС.
“Работниците от ЕС, някои от които вече напускат Великобритания, играят значителна роля в осигуряването на достъпни цени и висококачествени храни и напитки”, казва се в писмото. “Правителството трябва да предложи недвусмислено успокоение за работниците от ЕС в цялата ни верига. В по-дългосрочен план е важно да се признае, че тези работници са изключително гъвкави и осигуряват съществен “резервоар” на специалисти, полуквалифицирана и неквалифицирана работна ръка”, отбелязва се още в документа.
Търговските асоциации също предупреждават, че продоволствената сигурност на страната е в опасност, както и че много работници са напуснали още след Brexit и падането на паунда. Те призовават значението на индустрията да бъде признато за “фактор в икономическото и физическото благосъстояние” на страната и настояват тя да се третира наравно с финансовия и автомобилния сектор.
Много често компаниите трябва да търсят в чужбина хранителни инженери и други квалифицирани работници, защото няма достатъчно кадри в страната. Фермите разчитат и на неквалифицирани работници, идващи от други части на ЕС.
“Ние просто не можем да намерим хора във Великобритания, за да вършат работата,” заяви директорът на „Nestle“ Фиона Кендрик, която е и президент на Федерацията по храни и напитки.
Износът на храни и напитки от Великобритания е на стойност 18 млрд. паунда.
По статията работиха: Веселина Василева, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!