Великобритания може да остане без газ заради стачки в Норвегия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
226

Норвегия също така доставя около 25 процента от целия европейски газ

Норвегия предупреди, че износът на газ за Обединеното кралство може да бъде спрян този уикенд ако стачката на работниците ескалира, като до 60 процента от доставките на скандинавската страна са под заплаха от индустриални действия, пише Financial Times.

Equinor, подкрепяната от държавата енергийна компания на Норвегия, вече затвори три петролни и газови находища, откакто в понеделник вечерта започнаха стачки с искания за заплати, които да компенсират нарастващата инфлация и това помогна за покачването на европейските цени на газа до най-високото им ниво от четири месеца.
Норвежкият Gassco, държавен тръбопроводен оператор, каза пред Financial Times във вторник, че „в най-лошия сценарий доставките за Обединеното кралство могат да спрат напълно“, като в събота стачкуващите работници планират да разширят спиранията до ключов разпределителен център, който извършва доставки за Великобритания.

Норвегия е най-големият източник на газ в Обединеното кралство, според индустриалния орган Offshore Energies UK, изпреварвайки местното производство за първи път миналата година и отговаря за 42% от цялото търсене на Обединеното кралство. Норвегия също така доставя около 25 процента от целия европейски газ.

Заплахата за норвежките доставки идва в момент когато европейските страни вече бързат да запълнят складовете си преди зимата. Европа се обърна към Норвегия, която традиционно е вторият й най-голям доставчик на газ след Русия, за да запълни празнината, останала след като Москва спря потоците.

Обединеното кралство се превърна във важен канал за пренасяне на доставки към Европа, като неговите тръбопроводи за износ към Белгия и Холандия работят на пълна скорост, за да изпращат излишния внос на втечнен природен газ и норвежки доставки в континенталните складове, преди да настъпят по-студените месеци.
Прекъсването в доставките доведе до рязко покачване на европейските цени на газа, което допринесе за рязкото покачване на разходите за бизнеса и домакинствата. Базовите европейски цени на газа се повишиха с 6 процента във вторник до 167 евро за мегаватчас, най-високото ниво от началото на март и пет пъти повече от нивото отпреди година, преди леко да се понижат.

Четете повече по темата в bloombergtv.bg

Снимка: Bloomberg.com
bgonair.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!