Великобритания може да попречи на продажбата на ARM

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
73

Британският профсъюз Unite излезе с категорична позиция против продажбата на английската компания ARM на американската Nvidia. От там призовават правителството да блокира сделката заради опасения, че това може да повлияе негативно на технологичния сектор в страната.

От организацията смятат, че продажбата на британска компания на транснационална организация, въпреки обещанията на Nvdidia за инвестиции и строеж на едър изследователски център със суперкомпютър с ARM процесори в Кеймбридж, носи риск за служителите ѝ, които в момента са около 3 хил.

В Unite считат, че след изпълняване на условията по сделката Nvidia ще прекрати развойната дейност на ARM във Великобритания, пренасяйки я зад граница. Против продажбата са и политици като Даниел Зайхнер, който е член на Парламента и вече е повдигал въпроса в Палатата на общините.

Мнението му се споделя от политика Едуард Милибанд, бивш министър на енергетиката и климатичните промени и екс-лидер на Лейбъристката партия и парламентарната опозиция. Опасения изказва и регионалният представител на Unite Мат Уейли, според когото сделката не отговаря на интересите на Великобритания.

Законите в страна позволяват задържане на сделки с местни компании за срок до два месеца при въпроси свързани с националната сигурност. Премиер-министърът Борис Джонсън заяви, че ще се стреми да запази ARM като компания от значение за икономиката.

Британските власти възнамеряват да поискат от Nvidia писмени гаранции, че главният офис на ARM ще остане в Кеймбридж. При придобиването на компанията от SoftBank през 2016 г., японският холдинг също бе задължен да предостави определени гаранции, сред които двойно увеличение на броя на служителите за пет години.

Интересно е да се допълни, че против продажбата застана и британският бизнесмен Херман Хаузър, който е сред основателите на ARM. В началото на август той заяви, че Nvidia не е най-подходящият собственик и добави, че подобна сделка може да доведе до катастрофа в ИТ индустрията.

Според Хаузър смята, че промяната на собствеността ще накара разработчиците на мобилни устройства, където ARM най-популярната архитектура, да се откажат от нея.
computerworld.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!