Подкрепа ще получат компании, които поемат клиентите на фалирали свои конкуренти
Снимка: Bloomberg LP
Британското правителство подготвя мерки в подкрепа на енергийния сектор заради скъпия природен газ, съобщава Ройтерс. Обсъждат се заеми, включително и държавно гарантирани, за компании, които приемат клиенти на свои конкуренти, затворили врати заради високите цени на газа, обясни министърът, отговарящ за въпросите на бизнеса в правителството на Борис Джонсън, Квази Квартенг.
“Компаниите, които приемат стотици хиляди клиенти на от друга компания, имат разходи и вероятно нужда от някакъв вид заеми. Това е, което обсъждаме”, обясни той пред журналисти. Клиентите на фалирали доставчици трябва да могат да получат услугата на цена, подобна на предлаганата от техния търговец.
Източник на Ройтерс от голяма енергийна компания във Великобритания коментира, че ако компания със “стотици хиляди клиенти” фалира, ще бъде много трудно за конкурентите ѝ бързо да ги обслужи. Според представителя на бизнеса, пожелал анонимност, заемите няма да свършат работа в случая, защото компаниите ще трябва да ги възстановяват.
Нормално 5-8 малки търговци напускат енергийния пазар всяка година, но тази година техният брой ще бъде по-висок, коментира още Квартенг. Преди дни стана ясно, че четири доставчика вече прекратиха дейността си заради високите цени на електроенергията.
Рекордните цени на газа затвориха временно и компании от химическата индустрия, сред които и производители на торове. Сред засегнатите са основните производители на въглероден диоксид, като вторичен продукт от производството на торове, използван за газиране на напитки или да обработка на месото за по-голяма трайност.
Сега Великобритания трябва да намери бързо начин да намали дефицита на въглероден диоксид, защото компаниите нямат много на склад, посочва Ройтерс.
Последните седмици са доказателство колко уязвима остава Европа от външни фактори в енергетиката. В момента цената на газа е с 250% по-висока спрямо началото на годината, като влияние на пазарите оказват липсващите доставки втечнен газ и намалените доставки на газа от “Газпром”.
Вече навсякъде в Европа се обсъжда подкрепа за потребителите заради рекордните цени на газа и скъпата електроенергия. У нас работодатели поискаха преразпределение на печалбата на АЕЦ “Козлодуй”, за да бъдат дадени 70 лева за мегаватчас помощ за бизнеса.
Подобна идея има и испанското правителство, което се закани да не допусне производителите на енергия да получат свръхпечалба на гърба на потребителите.
“Не искам да хвърляме парите на данъкоплатците за компании, които, нека да признаем, са лошо управлявани”, коментира обаче британският министър на бизнеса по повод исканията за подкрепа, свързани с високите цени за енергията в страната.
По статията работиха: автор Деляна Петкова, редактор Аспарух Илиев
investor.bg