🔹 Мерките ще спестят над £17 млн. годишно на британския бизнес
🔹 Финансирането за износители се увеличава с £20 млрд.
🔹 Реакция на новите мита, наложени от администрацията на Тръмп
Великобритания обяви премахването на вносни мита върху 89 продукта като част от спешен пакет от мерки за подкрепа на местния бизнес, засегнат от нарастващите търговски напрежения със САЩ.
Продукти като паста, сокове, пластмаси, шперплат и градинарски консумативи ще се внасят без мито в следващите две години. Очаква се това да донесе годишни икономии от поне £17 милиона за британските фирми.
Министърът на финансите Рейчъл Рийвс обяви допълнителни £20 милиарда държавно гарантирано финансиране, с което правителството цели да улесни достъпа до ликвидност на засегнатите износители.
“От хранителни до мебелни продукти – тези облекчения ще намалят разходите на бизнеса, а икономиите би трябвало да се усетят и от потребителите,” заяви министърът по бизнес въпросите Джонатан Рейнолдс.
Подкрепата ще бъде предоставена чрез агенцията UK Export Finance (UKEF), като малките фирми ще могат да получат до £2 милиона по новата кредитна линия.
Мерките са отговор на решението на президента Доналд Тръмп да наложи 10% мита върху всички вносни стоки в САЩ, както и 25% мита върху стоманата, алуминия и автомобилите. Първоначално се обмисляха още по-високи налози, но пазарният срив принуди Белия дом да отстъпи частично.
Британски официални лица изразиха съмнение, че в обозримо бъдеще може да бъде постигнато търговско споразумение със САЩ, което да изключи Обединеното кралство от митническия режим.
“Не мога да дам конкретен срок за търговските преговори със САЩ,” заяви Рейнолдс, “но няма да съм доволен, докато между двете ни страни има бариери пред търговията.”
В неделя Рейчъл Рийвс потвърди ангажимента на лейбъристкото правителство към свободната търговия:
“Лейбъристката партия е интернационалистка. Разбираме ползите от свободната и справедлива търговия и международно сътрудничество. Сега не е моментът да се обръщаме срещу света,” написа тя в „Observer“.
Правителството също така води активни преговори за споразумения с Европейския съюз, Индия, Швейцария, Южна Корея и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC).