Най-големият анализ на британското членство в Европейския съюз разкрива, че 40-те години в блока са допринесли за икономическия растеж и са помогнали на потребителите, но
показва и необходимостта да се запази контрола върху данъчната политика, предаде „Ройтерс“.
Първият от общо 32 доклада за отношенията на Великобритания с ЕС ще бъда основата, на която премиерът Дейвид Камерън ще се опита да предоговори ролята на страната в Европа преди референдума за оставяне в блока. Камрън обеща да се допита до британците по въпроса преди края на 2017 г., ако тогава все още е на власт.
По думите на външния министър Уилям Хейг тези доклади за пръв път събират на едно място информация от целия спектър, даваща точна и подробна картина за влиянието на ЕС в ежедневието на британците.
„Някои случаи показват колко е важно да запазим националния суверенитет в области като преките данъци“, се казва в изявление на правителството.
„Други примери илюстрират области, в които действията на ЕС са донесли ползи за потребителите във Великобритания и са подкрепили икономическия растеж – например ролята на единния пазар помогна за намаляването на цената на въздушния транспорт и увеличаването на броя на въздушните пътища в ЕС“, продължава изявлението.
Правителството описа оценката като най-подробния анализ на ефекта от еврочленството, който Великобритания някога е правила. Кабинетът ще публикува 32 доклада до 2014 г. Първият пакет се отнася до единния европейски пазар, данъците, външната политика, отвъдморската помощ, здравеопазването и хуманното отношение към животните.