Ваксината от две дози се преразглежда и от Администрацията по храните и лекарствата в САЩ, където подобно разрешение може да се появи по-късно този месец
Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg
Великобритания стана първата западна държава, която даде разрешение за спешна употреба на ваксина за Covid-19, разработена от Pfizer Inc. от САЩ и BioNTech SE от Германия, която ще бъде разпространена в ограничен брой в рамките на дни.
Ваксината от две дози се преразглежда и от Администрацията по храните и лекарствата в САЩ, където подобно разрешение може да се появи по-късно този месец, а тя да се пускане в експлоатация преди края на годината.
Зелената светлина в Обединеното кралство откроява месечния спринт от двамата производители на лекарства, които се обединиха по-рано тази година и след това изпревариха двама други западни фармацевтични гиганти, всеки със своя обещаващ тест. Обикновено на ваксините им трябват години, преди да бъдат пуснати на пазара.
Ходът също така бележи ключов етап в усилията за превръщане на обещаваща нова технология за ваксиниране в широкодостъпна ваксина. Тя е разработена, тествана, разрешена и сега е готова да бъде разпространена за борба с пандемия, която разболя десетки милиони хора и уби над 1,4 милиона души по целия свят.
Великобритания е поръчала 40 млн. дози, достатъчни да се ваксинират 20 млн. души. Правителството заяви в началото на ноември, че очаква да получи 10 млн. дози преди края на годината. Източници, запознати с въпроса, поясняват пред WSJ, че Великобритания може да получи само четири милиона до пет милиона дози тази година, но броят им се променя и ще зависи от производството и други потенциални регулаторни разрешения. Обединеното кралство заяви, че планира да използва това ограничено предлагане, за да започне ваксинирането на обитателите на домовете за възрастни хора и персонала и след това да премине към други силно уязвими групи.
Това прави от Великобритания потенциална тестова площадка за това как разпространението и усвояването на ваксината може да се развие в други страни. Националната здравна служба, финансирана от държавата здравна система на Великобритания, управлява болниците в цялата страна и е отговорна за разпространението на ваксините. Обединеното кралство също отдавна е бойно поле за скептиците по отношение на ваксините, поставяйки ново потенциално предизвикателство за правителството: убеждаване на хората да се ваксинират.
Експертна група, съветваща американската Администрация по храните и лекарствата (FDA), планира да преразгледа ваксината на 10 декември. FDA може да даде разрешение скоро след това, а доставките трябва да станат достъпни не след дълго. Pfizer вече започна да доставя дози до местата за разпространение.
Pfizer и BioNTech обединиха усилията си в началото на пандемията и изпревариха други двама обещаващи кандидати за ваксина – Moderna Inc. и Оксфордския университет съвместно с AstraZeneca PLC.
Ваксината на Moderna също се преразглежда от FDA и може да бъде разрешена за разпространение в ограничени количества в САЩ до края на годината. Китай и Русия също ваксинират населението си със свои ваксини. САЩ, Европа и няколко други развити страни таят надежда за един или всички от трите водещи западни теста.
Резултатите от клинични изпитвания за всеки от тях, разкрити през последните месеци, породиха надежда, че правителствата могат бързо да започнат да ваксинират своите народи, за да изградят широко разпространен имунитет и да започнат по-уверено да отварят предприятия, училища и туристически дестинации, които бяха затворени, отворени и след това отново затворени на фона на приливите и отливите на вируса. Когато Pfizer и BioNTech за първи път разкриха по-рано обещаващи резултати, световните фондови пазари избухнаха.
През миналия месец Pfizer заяви, че опитите са установили, че неговата ваксина е 95% ефективна за предотвратяване на симптоматичен Covid-19. Moderna заяви дни по-късно, че нейната ваксина, разработена със същата генетична технология, на която се основава ваксината на Pfizer, показва ефективност от 94,5%.
И двете ваксини използват нова технология, използваща mRNA, съкратено за молекулярните куриери, т. нар. messenger RNA, които носят генетични инструкции до клетките. Ваксините доставят иРНК, която подтиква клетките да направят синтетична версия на протеина, който излиза до повърхността на новия коронавирус. Този протеин задейства имунната система за защита срещу вируса.
Ваксината, разработена от Оксфорд и AstraZeneca, работи като по-традиционна ваксина, като въвежда в тялото отслабен вирус, в случая такъв, открит в шимпанзетата, за да предизвика имунитет. Той показва обхват на ефективност от 62% до 90%, в зависимост от дозировката.
Обединеното кралство нареди на своя регулаторен орган по лекарствата да преразгледа и тази ваксина за спешна употреба. AstraZeneca все още провежда опити в САЩ и се очаква да предостави ваксината си за одобрение на FDA, след като има достатъчно данни.
Европейската агенция по лекарствата, топ медицинският регулатор в Европейския съюз, заяви, че се надява да разреши поне една от трите ваксини до края на годината.
По статията работиха: Бойчо Попов, редактор Елена Илиева
investor.bg