2346 е броят на банкерите във Великобритания, спечелили над 1 милион евро през 2011г., съобщава „Би Би Си“, позовавайки се
на данни от Европейския банков орган (ЕБО). Това е над 3 пъти повече от банкерите милионери в останалите 27 страни членки, където броят им е 739.
В Германия, втората най-голяма икономика в Европа, едва 170 банкери могат да се похвалят с доходи от над милион евро.
Тези цифри са ясно доказателство защо Великобритания се противопоставя на плановете на ЕС да въведе таван на бонусите.
Редица страни смятат, че с въвеждането на подобно ограничение банкерите няма да предприемат големи рискове, подобни на тези, довели до финансовата криза. Планът на ЕС предвижда бонусите на банкерите да не надвишават 100% от основната им заплата или 200% с решение на акционерите.
„Тъй като в Лондон има доста банкери със сравнително високи доходи, таванът на бонусите ще има определен ефект върху финансовия сектор на страната и ще доведе до сериозни промени в начина на определяне на възнаграждението“, твърди Николъс Стреч от правната фирма CMS Cameron McKenna.
Според „Би Би Си“ обаче, повече от половината банкери във Великобритания всъщност са чужденци.
Освен това, възнагражденията значително намаляват. През 2010 те са били 2,5 милиона паунда, а през 2011 – 1,3 милиона паунда.
„ЕБО изнася тези данни, за да докаже, че има смисъл от таван на бонусите, но по този начин банкерите се принуждават да увеличават основните заплати“, смята Робърт Пестън, бизнес редактор на „Би Би Си“.
Интересен е фактът, че в Испания, страната, чиито банков сектор трябваше да бъде спасяван от ЕС през 2012 г., средното възнаграждение е било най-високо – 2,44 милиона евро.
В Гърция едва двама банкери са спечелили над милион евро през 2011.