Великобритания създава собствен флот от шпионски балони

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
114
epa09775625 British Secretary of State for Defence Ben Wallace arrives for a Cabinet meeting at 10 Downing Street in London, Britain, 21 February 2022. EPA/ANDY RAIN

Великобритания обмисля създаването на собствен въздушен флот от шпионски балони след редица нахлувания на подобни устройства през последните седмици.

Миналата година британското правителство подписа изследователска сделка на стойност 100 милиона британски лири с базирана в САЩ компания за разработване на „стратосферни въздушни системи без екипаж“. Този ход идва на фона на нарастващото безпокойство относно заплахата от Китай.

Миналия месец САЩ свалиха балон, летящ над американското въздушно пространство, заради подозрения, че той шпионира ключови военни обекти в САЩ.

Британският министър на отбраната Бен Уолъс призна, че китайски балони може да са шпионирали и Обединеното кралство, и отбеляза, че той също би наредил да бъдат свалени.

Споразумението, подписано от Министерството на отбраната, предвижда Лондон да разработи балони за наблюдение, които летят между 50 000 и 80 000 фута.
Тази височина на летене прави по-малко вероятно те да бъдат засегнати от турбуленция.

Апаратите преминаха изпитателни полети през есента и тогава Министерството на отбраната потвърди, че има интерес към закупуването на „балонни“ системи.

Рос Корбет от отдела за доставки на Министерството на отбраната посочи, че по-ниските нива на турбуленция в стратосферата ще позволят на устройствата да се носят по-стабилно над целта. „Успешното използване на това пространство може да означава огромни ползи, но все още ни остава да научим много относно това как да работим там, особено за дълги периоди от време“, поясни той.

Министерството на отбраната на САЩ потвърди, че неговите изтребители са свалили китайски балон над териториалните води на страната.
От своя страна външното министерство на Китай изрази „силно недоволство и протест срещу използването на сила от страна на САЩ за атака на граждански безпилотни летателни апарати“.

Пекин категорично отрече обектът да е бил използван за шпионски цели и твърди, че това е метеорологично устройство, което се е отклонило от маршрута си.

Вашингтон обаче посочи, че вярва, че балонът от Китай е част от по-широк флот, обхващащ пет континента.

Държавният секретар на САЩ съобщи, че страната му е споделила информацията, събрана от отломките от балона, с десетки други държави.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!