Наказанието се предвижда при липса на съдействие с регулаторите
Източник: iStock/Getty Images
Шефовете на големи ИТ компании, опериращи социални мрежи във Великобритания, могат да влязат в затвора, ако не съдействат на местния интернет и медиен регулатор Ofcom, съобщава CNBC. Това е резултатът от нов закон, който ще бъде дебатиран днес в британския парламент.
Първоначално се предвиждаше той да влезе в сила две години след приемането си. Сега обаче срокът е съкратен до два месеца.
Законът за онлайн безопасност може да влезе в сила още тази година. Той ще въведе задължение за социалните мрежи и интернет търсачките да защитават децата, които използват платформите, както и да се борят с други незаконни дейности и да гарантират спазването на обявените от самите тях правила.
Към закона са въведени и още поредица допълнителни изисквания. Ако те не бъдат спазвани, шефовете на ИТ компаниите рискуват наказание с ефективна присъда в затвор. Той се превижда, ако бъде доказано, че ръководителите на компаниите са унижщожили доказателства, не са предоставили информация, която е изискана от регулатор или са дали фалшиви данни. Също така затвор се предвижда и ако компанията пречи на екип проверяващи, който е отишъл в офиса ѝ.
„Технологичните фирми не са били държани отговорни, когато в техните платформи върлуват вреди, обиди и криминално поведение. Вместо това бяха оставени сами да оценяват домашното си. Имайки предвид всички онлайн рикове, е разумно да гарантираме базови защити в дигиталната ера. Ако не го направим, рискуваме да жертваме благополучието и невинността на безброй поколения деца заради властта на непроверени алгоритми“, коментира британският дигитален министър Надин Дорис.
Законът предвижда и глоби до 10% от годишния световен оборот на компанията, ако не спазва правилата. За Meta например това може да означава глоба до 10 млрд. долара спрямо постиженията им през 2021 г.
vesti.bg