Великобритания узаконява депортирането на мигранти в Руанда

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
101
The Palace of Westminster in London in the evening - England

Източник: iStock

Спорният план на британския премиер Риши Сунак за улесняване на изпращането на бежанци в Руанда ще стане закон, след като правителството осуети опитите на горната камара на парламента да направи промени в законодателството, съобщава „Ройтерс“.

Законопроектът за нелегалната миграция беше блокиран заради разногласия между Камарата на общините и Камарата на лордовете – горната камара на парламента на Великобритания, която многократно въвеждаше изменения в законодателството, за да го смекчи.
В ранните часове днес последната от предложените промени беше отхвърлена. Това означава, че проектозаконът вече може да премине към получаването на кралско съгласие, като след официалното одобрение от страна на краля ще стане закон.

Законодателството ще подпомогне плана на правителството да изпрати десетки хиляди пристигащи на острова бежанци на над 6400 км разстояние – в Руанда.
Миналата година Великобритания сключи първоначално споразумение за 140 милиона паунда (180 милиона долара) с източноафриканската страна, но политиката остава обвързана със съдебната система. Правителството обжалва решението на Апелативния съд от миналия месец, че планът е незаконен.

Планираните полети до Руанда – които трябваше да се осъществят от военна база в Уилтшър – бяха отменени през юни 2022 г. след намеса в последния момент от страна на Европейския съд по правата на човека.

Законодателството ще позволи на правителството да спира хората, които пристигат нелегално във Великобритания, да поискат убежище и да ги депортира или в страната им на произход, или в т.нар. безопасна страна като Руанда. Той обаче се сблъска с критики от някои опозиционни политици и групи за граждански права като нехуманен, жесток и неефективен.

През юни правителството изчисли, че Великобритания ще трябва да похарчи по 169 000 паунда на човек, за да депортира почти 11 000 души, влезли в страната от началото на годината.

Към края на март броят на висящите молби за убежище в Обединеното кралство достигна 133 607. Три от всеки четири от необработените заявления чакат първоначално решение повече от шест месеца.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!