Десислава ХристоваНа 6 октомври ще се състои международен велопоход „Freedom Challenge", който
цели да популяризира проблема с трафика на хора на европейско ниво. Международен екип от колоездачи, който ще измине разстоянието от България до Великобритания, ще тръгне от София в 10:00 часа на 6 октомври (неделя) от площад Александър I Батемберг.
Организаторите очакват към тях да се присъединят няколко хиляди велосипедисти, които да ги придружат в символичното велошествие.
Участниците във „Freedom Challenge“ ще се състезават с времето в опит да достигнат от София до Лондон за 11 дни, прекосявайки територията на 9 страни – България, Сърбия, Унгария, Словакия, Австрия, Германия, Белгия, Франция и Великобритания.
Минимум по 100 км на ден ще трябва да изминават колоездачите, като в някои дни преходите ще надминават 140 км.
Маршрутът на тура минава и през един от най-високите планински проходи в Европа – Гросглокнер, най-високата планина в Австрия.
Основният екип на велопохода се състои от 10 души, по-голямата част от които нямат професионален опит в колоезденето.
По-напредналите български велосипедисти ще могат да ги придружават чак до границата със Сърбия, до която е осигурен и полицейски ескорт.
„Целта на инициативата е да се привлече общественото внимание към проблема. Колоездачите ще спират във всеки по-голям град, през които ще минават. Ще участват в различни инициативи и конференции с цел да предадат посланията си“. Това каза Николас Ръф, представител на А21 за България.
„Трафикът и робството на хората през XXI век не е приемливо и точно това е посланието, което искаме да предадем“, каза още той.
Досега не е имало българин, който да е изминал целия маршрут.
Организаторите се надяват да се присъединят около 3 000 колоездача.
България е една от двете основни страни „изнасящи“ жертви за Европейския съюз -всяка година стотици българи стават жертва на съвременното робство. Над една трета от всички сексуално експлоатирани жени в ЕС идват от България или Румъния. По различни оценки тяхното нещастие генерира годишен приход от над 800 млн. евро за българската организирана престъпност.
„Статистиката показва, че до юни тази година българските жертви на трафик са 394. От тях 355 са жени и момичета и 39 – мъже и момчета. Непълнолетните са 25. Спрямо миналата година, тази статистика се е повишила.“ Това каза Антоанета Василева, секретар на Националната комисия за трафик на хора.
24chasa.bg